X
GO

Actueel nieuws

Watergift in bataat loont de moeite

Watergift in bataat loont de moeite

In het kader van het project ‘Slimme combinatie van teeltkeuze en technologie voor een rendabele klimaatrobuuste land- en tuinbouw’

Hoewel bataat vrij droogtetolerant is en goed kan recupereren na moeilijke omstandigheden, is de aanwezigheid van voldoende water cruciaal voor het eindresultaat. We bekeken in 2022 het effect van watergift op de uiteindelijke opbrengst.

dinsdag 21 maart 2023/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (450)/Commentaren (0)/
Bellevue, Orleans en Beauregard nek aan nek in 2022

Bellevue, Orleans en Beauregard nek aan nek in 2022

Resultaat rassenonderzoek bataat

Na een uitgebreide screening van de beschikbare bataat rassen in de periode 2018-2021, legden we in 2022 een beperktere demonstratieve proef aan met 6 rassen bataat.

dinsdag 7 maart 2023/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (708)/Commentaren (0)/
Onderzoek in bataat gaat verder

Onderzoek in bataat gaat verder

In het kader van het VLAIO LA-project 'Maxbat'

Dat succesvol bataat telen in België mogelijk is, zoveel is duidelijk. Toch zijn er nog heel wat vragen waarop we vandaag het antwoord niet kennen en vraagt de uitbreiding van deze teelt diepgaander onderzoek.

dinsdag 21 februari 2023/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (1561)/Commentaren (0)/
New cultivation information on turmeric available

New cultivation information on turmeric available

Within the framework of the Interreg Northwest Eruope project 'CURCOL - Gebruik van natuurlijke kleurstoffen in biobased verpakkingsmateriaal - Curcuma based sustainable colours'

After 3 years of research on the cultivation of turmeric, it is clear that we can successfully grow turmeric in our region. With nice harvest results, even in unheated tunnel, PCG was able to produce some useful documents for growers. First of all, a cultivation manual for the cultivation of turmeric in northwest Europe. Exploratory research was also done on cultivation on an aeroponics system see this document. Finally, a first techno-economic analysis of cultivation was also prepared.

woensdag 15 februari 2023/Auteur: Dendauw Ellen/Aantal keer bekeken (1495)/Commentaren (0)/
Na de serre nu ook kurkuma in onverwarmde tunnel opgeplant

Na de serre nu ook kurkuma in onverwarmde tunnel opgeplant

In het kader van het Interreg NWE-project CurCol ‘CURcuma based sustainable COLors’.

Na twee jaar succesvol kurkuma telen in de verwarmde kas, werden dit jaar voor het eerst ook de mogelijkheden van de kurkumateelt in een onverwarmde tunnel bekeken. De kurkumaplanten groeiden goed, maar de opbrengst lag toch lager dan de opbrengst uit de verwarmde kas in 2021. Een goede voorkieming bleek opnieuw belangrijk. De rhizomen van verschillende herkomsten toonden duidelijke verschillen in opbrengst en kleur. Er lag ook opnieuw een proef aan in de verwarmde serre zodat we kosten en opbrengsten kunnen vergelijken. Over deze proef en de vergelijking tussen serre en tunnel berichten we binnenkort.

vrijdag 20 januari 2023/Auteur: PCG bio beschutte teelt/Aantal keer bekeken (1888)/Commentaren (0)/
Aandacht voor fytosanitair risico van nieuwe gewassen

Aandacht voor fytosanitair risico van nieuwe gewassen

Raadpleeg de fiches rond fytosanitaire risico’s in bataat, yacon en ulluco

Via een desktopstudie werden de verschillende mogelijkheden van insleep van virussen en/of nematoden geïdentificeerd en werd de verspreiding van deze nichegewassen in België nagegaan. Telers werden bevraagd over hun ervaringen met de kwaliteit en gezondheid van hun teelt. Op basis van de bevindingen stelden ILVO en PCG informatiefiches op voor bataat, yacon en ulluco die volgens de resultaten het grootste fytosanitair risico vormen en vragen om sensibilisatie. De fiches geven informatie over de virussen en nematoden die aangetroffen werden in deze teelten.

zaterdag 19 november 2022/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (4050)/Commentaren (0)/
Presentaties proefveldbezoek kurkuma november 2022

Presentaties proefveldbezoek kurkuma november 2022

In het kader van het Interreg NW-Europe project: CurCol en het Interreg North Sea Region project ‘Smartgreen’

Tijdens het proefveldbezoek werd er dieper ingaan op het teeltverloop van kurkuma in Noord-Europese omstandigheden en het potentieel van de verwerking van kurkuma tot natuurlijke kleurstoffen. Vervolgens brachten we ook een bezoek aan de proeven op PCG.

dinsdag 15 november 2022/Auteur: Heyman Lisa/Aantal keer bekeken (4618)/Commentaren (0)/
Bezoekersgids proefveldbezoek kurkuma november 2022

Bezoekersgids proefveldbezoek kurkuma november 2022

In het kader van het Interreg NW-Europe project: CurCol en het Interreg North Sea Region project ‘Smartgreen’.

Tijdens het proefveldbezoek werd er dieper ingaan op het teeltverloop van kurkuma in Noord-Europese omstandigheden en het potentieel van de verwerking van kurkuma tot natuurlijke kleurstoffen. Vervolgens brachten we ook een bezoek aan de proeven op PCG.

dinsdag 15 november 2022/Auteur: Heyman Lisa/Aantal keer bekeken (4626)/Commentaren (0)/
Presentatie innovatieve irrigatietechnieken 2022

Presentatie innovatieve irrigatietechnieken 2022

In het kader van het demonstratieproject ‘Optimale Waterapplicatie (OptiwAPP’) wordt gerealiseerd met financiële steun van het Europees Landbouwfonds voor Plattelandsontwikkeling.

Overzicht van innovatieve irrigatietechnieken met een beknopt overzicht van het gebruik/toepassing, kostprijs en voordelen van de diverse methoden.

dinsdag 8 november 2022/Auteur: Waverijn Anne/Aantal keer bekeken (4044)/Commentaren (0)/
Oogst kurkuma in aantocht

Oogst kurkuma in aantocht

In het kader van het Interreg NW-Europe project: ‘CURCOL - Curcumin based sustainable colours’ en het Interreg NSR-project: ‘SmartGreen - Big Data and eco-innovative resource use in the NSR Greenhouse industry - greening the growth in horticultural production’.

Dit jaar focussen de proeven op het verhogen van het gehalte curcumine van de geteelde kurkuma, een inhoudsstof waaruit kleurstoffen kunnen worden gemaakt. Er ligt een bemestingsproef aan in de verwarmde serre waarin onderzocht wordt of een hogere kaliumbemesting invloed heeft op de opbrengst en het curcuminegehalte. Daarnaast worden dit jaar voor het eerst ook de mogelijkheden van de kurkumateelt in de koepel onderzocht. Hierbij wordt bekeken welke rassen in een teelt in Vlaamse tunnels de hoogste curcuminegehaltes kunnen behalen. We bekijken ook of de manier van voorkieming de opbrengst beïnvloedt. Dit jaar werd het plantmateriaal namelijk op twee manieren opgekweekt, in een meerlagenteeltsysteem en in bakken in de serre.

vrijdag 14 oktober 2022/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (1294)/Commentaren (0)/
Brochure 'Bewaring bataat'

Brochure 'Bewaring bataat'

In het kader van het Vlaio LA-traject 'Succesvolle uitbouw van de teelt van bataat in Vlaanderen'

Omdat er maar weinig gekend was over de bewaring van Vlaamse bataat, hebben we binnen het vierjarige LA-traject ‘Succesvolle uitbouw van de teelt van bataat in Vlaanderen’ gezocht naar de ideale bewaaromstandigheden met focus op temperatuur en relatieve vochtigheid. De belangrijkste aandachtspunten en resultaten uit het onderzoek werden gebundeld in een praktische brochure.

dinsdag 20 september 2022/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (5305)/Commentaren (0)/
Tags: bewaring
Bezoekersgids proefveldbezoek bataat 2022

Bezoekersgids proefveldbezoek bataat 2022

In het kader van het Dept. L & V project 'Slimme combinatie van teeltkeuze en technologie voor een rendabele klimaatrobuuste land- en tuinbouw' en de Operationele groep 'MEBAT: Mechanisatie voor opschaling van de teelt van bataat'.

Op dinsdag 6 september 2022 organiseerden we een proefveldbezoek en machinedemonstraties voor de teelt van bataat'. Het programma omvatte een rondgang waarin naast de tussentijdse proefresultaten van 2022, mechanische onkruidbestrijding en machinedemonstraties aan bod komen. Het nieuwe VLAIO LA-traject ‘Maxbat: Maximaliseren van de productuniformiteit en -kwaliteit in de teelt en bewaring van bataat' werd voorgesteld.

donderdag 8 september 2022/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (6298)/Commentaren (0)/
Maxbat: Maximaliseren van de productuniformiteit en -kwaliteit van bataat

Maxbat: Maximaliseren van de productuniformiteit en -kwaliteit van bataat

In het kader van het LA-traject ‘Maxbat: Maximaliseren van de productuniformiteit en -kwaliteit in de teelt en bewaring van bataat’

Dat succesvol bataat telen in België mogelijk is, zoveel is duidelijk. Toch zijn er nog heel wat vragen waarop we vandaag het antwoord niet kennen en vraagt de uitbreiding van deze teelt diepgaander onderzoek. Op 1 september 2022 ging daarom het 4-jarige LA-traject ‘Maxbat: Maximaliseren van de productuniformiteit en -kwaliteit in de teelt en bewaring van bataat’ van start. Het PCG is coördinator en werkt voor het onderzoek rond bewaring samen met het Vlaams Centrum voor Bewaring van Tuinbouwproducten (VCBT). Het project wil de productuniformiteit en -kwaliteit van bataat vergroten voor een meer duurzaam en rendabel resultaat.

dinsdag 6 september 2022/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (794)/Commentaren (0)/
Tags:
Zero-fyto bladluisbeheersing in paprika: nuttigen effectiever dan intercropping met rozemarijn

Zero-fyto bladluisbeheersing in paprika: nuttigen effectiever dan intercropping met rozemarijn

In het kader van het Interreg V-project 'Zero Phyto: synthese en validatie van de grensoverschrijdende kennis en praktijken in de groente- en fruitproductie'.

Een alternatieve strategie bestaat erin om intercropping toe te passen met rozemarijnplanten aangezien meerdere studies hebben aangetoond dat in het algemeen de vluchtige organische stoffen van rozemarijn een afstotend effect hebben op insecten, waaronder de groene perzikluis (Myzus persicae). Daarom hebben we een veldproef opgezet waarbij we rozemarijn hebben aangeplant tussen de paprika’s en naast de paprika’s.

zaterdag 13 augustus 2022/Auteur: Dendauw Ellen/Aantal keer bekeken (6733)/Commentaren (0)/
Gemberproeven succesvol opgestart

Gemberproeven succesvol opgestart

In één van onze verwarmde bioserres werden in april 2022 enkele verschillende variëteiten van gember uitgeplant. Deze variëteiten werden op twee verschillende manieren voorgekiemd.

Onderzoek gember naar  teelttechnisch als opbrengstgewijs, het meest interessant is: een teelt op ruggen met plastic vs. een teelt op ruggen zonder plastic vs. een vlakvelds teelt vs. een teelt in greppels.

donderdag 11 augustus 2022/Auteur: Dendauw Ellen/Aantal keer bekeken (6492)/Commentaren (0)/
Eiwitgewassen in koude serres

Eiwitgewassen in koude serres

In het kader van het Dept. L & V demoproject 'Ketenbreed initiatief voor plantaardig eiwit uit Vlaamse koude serres - KIPEi'

De vraag naar lokale eiwitgewassen stijgt en ook de lokale teelt van eiwitgewassen in België zit in de lift, maar ons Belgisch klimaat kan de teelt in openlucht parten spelen. In een serre kunnen de klimatologische omstandigheden beter gestuurd worden. Daarom vroegen we ons af of de teelt in serres voor deze gewassen een meerwaarde kan betekenen. Indien wel, zouden de eiwitgewassen een alternatieve zomerteelt kunnen vormen voor serres die leeg blijven in de zomer, bijvoorbeeld door grote Fusarium-druk. 

dinsdag 9 augustus 2022/Auteur: Heyman Lisa/Aantal keer bekeken (7310)/Commentaren (0)/
Terugblik proefveldbezoek bio beschutte teelten 2022

Terugblik proefveldbezoek bio beschutte teelten 2022

Bezoek aan de teelten tomaat, kurkuma en gember

Op donderdag 30 juni 2022 vond naar goede jaarlijkse gewoonte het proefveldbezoek bio beschutte teelten plaats op PCG. De lopende proeven in zowel de verwarmde serres als de koepels werden toegelicht.

maandag 8 augustus 2022/Auteur: PCG bio beschutte teelt/Aantal keer bekeken (7376)/Commentaren (0)/
Bezoekersgids proefveldbezoek bio beschutte teelt 2022

Bezoekersgids proefveldbezoek bio beschutte teelt 2022

Bezoek aan de proeven: tomaat, gember en kurkuma

Op donderdag 30 juni 2022 organiseerden we een proefveldbezoek in de bio beschutte teelt. Het programma omvatte het bezoeken van de diverse teelten: tomaat, gember en kurkuma). De rassen-, gewasbeschermings- en bemestingsproeven die aanliggen op PCG in zowel de verwarmde serres als de koepels worden toegelicht.

vrijdag 8 juli 2022/Auteur: De Groote Stefanie /Aantal keer bekeken (9000)/Commentaren (0)/
Terugblik proefveldbezoek Kurkuma mei 2022

Terugblik proefveldbezoek Kurkuma mei 2022

In het kader van het Interreg Vb Noordwest-Europa project 'CURCOL - Gebruik van natuurlijke kleurstoffen in biobased verpakkingsmateriaal - Curcuma based sustainable colours' - 4 mei 2022 - on 4 May 2022

Op 4 mei 2022 organiseerde het PCG (Provinciaal Proefcentrum voor de Groenteteelt vzw) in Kruishoutem in het kader van het Interreg NWE project CURCOL ‘Curcumine based sustainable Colours’ een proefveldbezoek over de start van bio kurkumateelt. Het proefveldbezoek kon genieten van een grote belangstelling van meer dan twintig telers, kwekers, verwerkers en andere geïnteresseerden. De pas opgestarte proeven in zowel verwarmde serre als koepel werden toegelicht. Ook de proefresultaten van voorgaande jaren en de resultaten rond bewaring en voorkieming van kurkumarhizomen kwamen aan bod. Daarnaast presenteerde Harrie Vreman van NEXTGarden Ingrediënt Farm uit Nederland hun proefresultaten over de kurkumateelt in pot.

zaterdag 7 mei 2022/Auteur: Dendauw Ellen/Aantal keer bekeken (9509)/Commentaren (0)/
Bezoekersgids proefveldbezoek Kurkuma mei 2022

Bezoekersgids proefveldbezoek Kurkuma mei 2022

In het kader van het Interreg Vb Noordwest-Europa project 'CURCOL - Gebruik van natuurlijke kleurstoffen in biobased verpakkingsmateriaal - Curcuma based sustainable colours' - 4 mei 2022 - on 4 May 2022

Tijdens het proefveldbezoek werd er dieper ingegaan op de bewaring en voorkieming van kurkumarhizomen en de opstart van de teelt in West-Europese omstandigheden. Vervolgens brachten we ook een bezoek aan de pas opgestarte teelten op PCG. In het najaar van 2022, zal een tweede proefveldbezoek Kurkuma plaatsvinden waar we het teeltverloop zullen bespreken en enkele afzetmogelijkheden aan bod brengen.

During the trial visit, we took a closer look at the storage and pre-germination of curcuma rhizomes and the start-up of the cultivation in Western European conditions. Subsequently, we visited also the newly started cultivations on PCG. In the autumn of 2022, a second trial visit of curcuma will take place, where we will discuss the complete cultivation and discuss a number of sales opportunities.

vrijdag 6 mei 2022/Auteur: Dendauw Ellen/Aantal keer bekeken (10085)/Commentaren (0)/
Presentaties proefveldbezoek Kurkuma mei 2022

Presentaties proefveldbezoek Kurkuma mei 2022

In het kader van het Interreg Vb Noordwest-Europa project 'CURCOL - Gebruik van natuurlijke kleurstoffen in biobased verpakkingsmateriaal - Curcuma based sustainable colours' - 4 mei 2022 - on 4 May 2022

Presentaties:  voorstelling project CURCOL: “CURcumine based sustainable COLours” - Project presentation CURCOL: “CURcumine based sustainable COLours” / voorstelling project NEXTGarden Ingredient Farm Project presentation NEXTgarden from the Netherlands by Harrie Vreman / Presentatie bewaarproef van Kurkuma 2021-2022 - Presentation storage trial of Turmeric 2021-2022

donderdag 5 mei 2022/Auteur: Dendauw Ellen/Aantal keer bekeken (8931)/Commentaren (0)/
Bataat rassen 2021

Bataat rassen 2021

Rassenproef bataat 2021

Orleans (Nativaland via Lenders BV (LSU)), Bellevue (Nativaland via Lenders BV (LSU)), Bayou Belle (Nativaland via Lenders BV (LSU)), Radiance (Nativaland via Lenders BV (LSU)), Covington (Lenders BV), Indosweet (Biological Youngplants), Astria (Biological Youngplants), Indopur (Biological Youngplants), JP9 (JoluPlant), JP10 (JoluPlant), JP11 (JoluPlant), JP12 (JoluPlant), JP13 (JoluPlant), JP14 (JoluPlant), Beauregard (Nativaland via Lenders BV).

donderdag 10 maart 2022/Auteur: Auteurs/Aantal keer bekeken (6920)/Commentaren (0)/
Tags: rassen
Bataat demo plantmateriaal 2021

Bataat demo plantmateriaal 2021

Demonstratie plantmateriaal bataat, ras Beauregard 2021

Omdat we in onze proeven en op praktijkpercelen zagen dat niet elke Beauregard hetzelfde bleek te zijn en er verschillen waren in opbrengst en vorm, besloten we om een proef aan te leggen specifiek met Beauregard aangeboden door verschillende plantenleveranciers. Ook kon zo nog eens de vergelijking gemaakt worden tussen slips en gewortelde planten bij deze variëteit.

donderdag 10 maart 2022/Auteur: Auteurs/Aantal keer bekeken (6634)/Commentaren (0)/
Bataat teelttechniek plantdichtheid 2021

Bataat teelttechniek plantdichtheid 2021

Teelttechnische proef bataat: vergelijking plantdichtheid 2021

Deze proef toonde aan dat het kan lonen om een hogere plantdichtheid aan te houden bij het ras Orleans. Het aandeel verkoopbaar product binnen de sorteringen S tot L2 verhoogde hiermee tot 10 ton per hectare. Uiteraard verhogen ook de plantkost en arbeidsuren aanzienlijk. Om deze meerkost te beperken werd in 2021 de proef herhaald voor Orleans aan 75 x 25 cm (in vergelijking met 75 x 30 cm). Ook werd door tussentijds te oogsten de ontwikkeling van de knollen bij de twee verschillende plantdichtheden opgevolgd.

donderdag 10 maart 2022/Auteur: Auteurs/Aantal keer bekeken (7457)/Commentaren (0)/
Bataat gewasbescherming mechanische onkruidbestrijding 2021

Bataat gewasbescherming mechanische onkruidbestrijding 2021

Demonstratie mechanische onkruidbestrijding in bataat 2021

In deze proef werden verschillende mogelijkheden voor mechanische onkruidbestrijding in bataat uitgetest in functie van verschillende teeltsystemen. Drie verschillende teeltsystemen werden gedemonstreerd.

donderdag 10 maart 2022/Auteur: Auteurs/Aantal keer bekeken (6055)/Commentaren (0)/
Yacon rassen 2021

Yacon rassen 2021

Demonstratieve rassenproef yacon 2021

Voor het 8ste jaar op rij werden dit jaar verschillende rassen yacon (Smallanthus sonchifolius) vergeleken in proef. De resultaten over de jaren heen maken het mogelijk rassen te selecteren die over het algemeen beter presteren dan andere.

donderdag 10 maart 2022/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (6125)/Commentaren (0)/
Kurkuma teelttechniek aeroponics 2021

Kurkuma teelttechniek aeroponics 2021

Proof-of-concept aeroponics teelt van kurkuma 2021

Deze studie is opgezet om de aeroponics teelt van kurkuma (Curcuma longa) te onderzoeken. Met deze proef willen we het potentieel van een aëroponicsinstallatie voor de teelt van kurkuma in een Vlaamse verwarmde serre verkennen. Daarnaast wordt onderzocht of voorkieming een goede strategie is om een meer uniforme en kwaliteitsvolle kurkumateelt te verwezenlijken. 

donderdag 10 maart 2022/Auteur: Dendauw Ellen/Aantal keer bekeken (5635)/Commentaren (0)/
Kurkuma teelttechniek bio beschutte teelt 2021

Kurkuma teelttechniek bio beschutte teelt 2021

Bioteelt van kurkuma 2021

This study has been set up to explore the biological cultivation of turmeric (Curcuma longa). With this trial we want to determine whether the local cultivation of turmeric is possible in a Flemish greenhouse and whether this would be economically viable. This is a follow-up trial of a trial in 2020 (see REP_GB20 HETT01) where a first successful biological cultivation of turmeric was performed in a Flemish greenhouse. The aim for 2021 was to validate these results and to create a more uniform yield.

donderdag 10 maart 2022/Auteur: Dendauw Ellen/Aantal keer bekeken (5663)/Commentaren (0)/
Vergelijking plantmateriaal bataat, ras Beauregard 2021

Vergelijking plantmateriaal bataat, ras Beauregard 2021

In het kader van het Vlaio LA-traject 'Succesvolle uitbouw van de teelt van bataat in Vlaanderen'

In 2021 werd het Beauregard plantmateriaal van de Belgische firma Decock Plants, de firma Babyplant uit Spanje (zowel bio als gangbaar), het Vlaamse bedrijf Vervit, de Nederlands firma Lenders en het Portugese Nativaland in een vergelijkende proef aangelegd. Bij alle firma’s werd geworteld plantmateriaal aangeleverd in trays. Enkel bij de firma Nativaland werden ongewortelde slips aangeleverd om als vergelijking mee te nemen met het gewortelde materiaal.

maandag 21 februari 2022/Auteur: Auteurs/Aantal keer bekeken (2681)/Commentaren (0)/
PCG zet verder in op onderzoek naar de teelt van gember

PCG zet verder in op onderzoek naar de teelt van gember

Deze proef werd uitgevoerd met steun van de REO Veiling en de Europese Unie, in het kader van GMO.

We onderzochten de invloed van teeltparameters, zoals plantdichtheid en startgewicht van het moederrhizoom, op opbrengst en kwaliteit.

vrijdag 21 januari 2022/Auteur: Dendauw Ellen/Aantal keer bekeken (5904)/Commentaren (0)/
Rassenonderzoek bataat 2021

Rassenonderzoek bataat 2021

Actualiteiten innovatieonderzoek december 2021

De opbrengstresultaten waren door de lagere temperaturen iets minder dan de eerdere drie seizoenen (zie grafiek). Toch zien we dat de toprassen nog steeds degelijke opbrengsten behaalden.

vrijdag 7 januari 2022/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (9598)/Commentaren (0)/
Tags: rassen
Opnieuw succesvolle teelt van kurkuma

Opnieuw succesvolle teelt van kurkuma

In het kader van het Interreg Vb Noordwest-Europa project 'CURCOL - Gebruik van natuurlijke kleurstoffen in biobased verpakkingsmateriaal - Curcuma based sustainable colours'

Het succes van voorkieming werd 4 weken later beoordeeld: alle rhizoomstukken hadden (weliswaar ondergrondse) scheutvorming en de meest belovende rhizoomstukken werden op 21 april uitgeplant. De kurkuma werd 2 à 3 cm diep geplant op een afstand van 25 cm (plantdichtheid van 13 planten per m²). Er werd geplant in ruggen die vochtig gehouden werden via T-tape irrigatie.

woensdag 24 november 2021/Auteur: Dendauw Ellen/Aantal keer bekeken (3799)/Commentaren (0)/
Team Europa, Slimmer Europa: De Blauwe Keten en Bioprotect

Team Europa, Slimmer Europa: De Blauwe Keten en Bioprotect

De Blauwe Keten en BioProtect (Biologische gewasbescherming in de praktijk: optimalisatie van de efficiëntie in het veld van (nieuwe) biologische gewasbeschermingsmiddelen)

Het Oost-Vlaamse provinciebestuur is sinds vele jaren actief betrokken in Europese programma's en sensibiliseringsactiviteiten. Team Europa staat dan ook klaar om mogelijke initiatiefnemers te sensibiliseren en te ondersteunen bij de uitwerking en uitvoering van hun projecten. Wil je weten wat Europese subsidies concreet voor jou kunnen betekenen? Laat je inspireren door deze video.

maandag 22 november 2021/Auteur: Lippens Louis/Aantal keer bekeken (9673)/Commentaren (0)/
Team Europa, Slimmer Europa: Smart aquaponics

Team Europa, Slimmer Europa: Smart aquaponics

Ontwikkeling van intelligente beheersinstrumenten voor aquaponics systemen aangepast aan professionals, stedelijke gemeenschappen en opleiding.

Het Oost-Vlaamse provinciebestuur is sinds vele jaren actief betrokken in Europese programma's en sensibiliseringsactiviteiten. Team Europa staat dan ook klaar om mogelijke initiatiefnemers te sensibiliseren en te ondersteunen bij de uitwerking en uitvoering van hun projecten. Wil je weten wat Europese subsidies concreet voor jou kunnen betekenen? Laat je inspireren door deze video.

vrijdag 19 november 2021/Auteur: Lippens Louis/Aantal keer bekeken (8797)/Commentaren (0)/
Tags: innovatie
Terugblik BATAAT dag 2021

Terugblik BATAAT dag 2021

In het kader van het LA-traject: 'Succesvolle uitbouw van de teelt van bataat in Vlaanderen' en de Operationele Groep ‘MEBAT: Mechanisatie voor opschaling van de teelt van bataat’.

PCG bracht de voornaamste resultaten uit vier jaar onderzoek en ging in op de teelttechniek en rassenkeuze van bataat. De invloed van keuze plantmateriaal, bemesting, watergift en gebruik van folie werden toegelicht. Vijf oranje rassen (Orleans, Bellevue, Beauregard, Bayou Belle en Indosweet) presteerden jaar na jaar goed en haalden over de jaren heen de hoogste verkoopbare opbrengsten. Naast onderzoek rond de teelt van bataat deed PCG ook uitgebreid smaak- en consumentenonderzoek.

donderdag 30 september 2021/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (9029)/Commentaren (0)/
Presentaties BATAAT dag 2021

Presentaties BATAAT dag 2021

In het kader van het LA-traject: 'Succesvolle uitbouw van de teelt van bataat in Vlaanderen' en de Operationele Groep ‘MEBAT: Mechanisatie voor opschaling van de teelt van bataat’.

Op dinsdag 7 september 2021 organiseerden we een BATAAT dag. Het programma omvatte een seminarie met verschillende presentaties omtrent de productie, handel en consumptie van bataat in België en de wereld (VLAM), de teelt van bataat in Vlaanderen (PCG), gebruikswaarde en consumentenappreciatie van lokale bataat (PCG) en de verwerking van bataat tot vriesverse producten (Ardo). Na het seminarie werd een rondgang georganiseerd waarin naast de tussentijdse proefresultaten van 2021 ook bewaring, mechanische onkruidbestrijding en machinedemonstraties aan bod kwamen.

woensdag 8 september 2021/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (13170)/Commentaren (0)/
Bezoekersgids BATAAT dag 2021

Bezoekersgids BATAAT dag 2021

In het kader van het LA-traject: 'Succesvolle uitbouw van de teelt van bataat in Vlaanderen' en de Operationele Groep ‘MEBAT: Mechanisatie voor opschaling van de teelt van bataat’.

Op dinsdag 7 september 2021 organiseerden we een BATAAT dag. Het programma omvatte een seminarie met verschillende presentaties omtrent de productie, handel en consumptie van bataat in België en de wereld (VLAM), de teelt van bataat in Vlaanderen (PCG), gebruikswaarde en consumentenappreciatie van lokale bataat (PCG) en de verwerking van bataat tot vriesverse producten (Ardo). Na het seminarie werd een rondgang georganiseerd waarin naast de tussentijdse proefresultaten van 2021 ook bewaring, mechanische onkruidbestrijding en machinedemonstraties aan bod komen.

woensdag 8 september 2021/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (11692)/Commentaren (0)/
Actualiteiten onderzoek in serres en tunnels juni 2021

Actualiteiten onderzoek in serres en tunnels juni 2021

Proeven lopende in de serres en tunnels in juni 2021

Zo hebben we op het proefcentrum een eigen primeur te pakken met de hydroteelt van aubergine, waarbij we de combineerbaarheid van deze teelt nagaan met deze van omegabaars. We testen hierbij verschillende auberginerassen en ook natriumgehaltes in de voedingsoplossing.

dinsdag 6 juli 2021/Auteur: PCG team/Aantal keer bekeken (19056)/Commentaren (0)/
Aquaponics met aubergines en omegabaars

Aquaponics met aubergines en omegabaars

In het kader van het project Interreg V France-Wallonie-Vlaanderen 'Smart Aquaponics'

De proef heeft een tweeledig doel: enerzijds willen we kijken naar de natriumtolerantie van aubergine door de vergelijking te maken tussen standaard hydrocultuur, hydrocultuur met toevoeging van extra NaCl in de meststofselectie en aquaponics waarbij een deel van het afvalwater van de omegabaarskweek dient voor de aanmaak van de voedingsoplossing. Anderzijds is het ook een rassenproef waarbij we de rassen Beyonce (Rijk Zwaan), Tracey (Rijk Zwaan) en Lemmy (Enza) gaan vergelijken, allen geënt op Maxifort (De Ruiter). We hopen naast de vergelijking binnen de standaard hydrocultuur ook enige verschillen te kunnen waarnemen op vlak van hun natriumtoleranties.

donderdag 17 juni 2021/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (15629)/Commentaren (0)/
Operationele groep Mebat gaat van start!

Operationele groep Mebat gaat van start!

Mebat: Mechanisatie voor opschaling van de teelt van bataat

De operationele groep ‘Mebat: Mechanisatie voor opschaling van de teelt van bataat’ heeft als doel diverse bedrijven met expertise in de teelt samen te brengen om kennis uit te wisselen rond plant- en oogstmechanisatie en mechanische onkruidbestrijding en samen de voornaamste knelpunten te definiëren en aan te pakken.

maandag 14 juni 2021/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (13515)/Commentaren (0)/
Biobloemen infofiches met tips voor het telen en verzorgen

Biobloemen infofiches met tips voor het telen en verzorgen

In het kader van het Plattelandsproject 'Biobloemen: kleur van op het bioveld tot bij de consument'

Op CSA-bedrijven, pluktuinen en korte keten bedrijven zorgt de teelt van biologische snijbloemen voor diversiteit op en rond het veld, alsook in het aanbod naar de consument.
Fiche 1: Tips om zo lang mogelijk van je biobloemen te genieten / Fiche 2: Factoren die het vaasleven van biobloemen beïnvloeden / Fiche 3: Belang van teeltrotatie bij de teelt van biologische snijbloemen / Fiche 4: Onkruidbeheersing in biobloemen door mulchen / Fiche 5: Algemeen kader biologische teelt van bloemen / Fiche 6: Bemesting in de biologische teelt van zomerbloemen / Fiche 7: Leveranciers zaden en plantmateriaal voor biologische bloemen / Fiche 8: Omschakelen naar biologische bloementeelt: administratieve aspecten m.b.t. wetgeving en beleid / Fiche 9: Het plantenpaspoort, wat moet je weten als teler?

maandag 29 maart 2021/Auteur: De Groote Stefanie /Aantal keer bekeken (17550)/Commentaren (0)/
Bataat rassen 2020

Bataat rassen 2020

Rassenproef bataat 2020

1 Burgundy (Slip - (Nativaland via Lenders BV (LSU)) / 2 Orleans (Slip - (Nativaland via Lenders BV (LSU)) / 3 Evangeline (Slip - (Nativaland via Lenders BV (LSU)) / 4 Bellevue (Slip - (Nativaland via Lenders BV (LSU)) / 5 Beauregard (Slip - (Nativaland via Lenders BV (LSU)) / 6 Bayou Belle (Slip - (Nativaland via Lenders BV (LSU)) / 7 Purple "Sakura" (Slip - (Nativaland via Lenders BV (LSU)) / 8 Radiance (Slip - (Nativaland via Lenders BV (LSU)) / 9 Covington (Slip - (Viveros Santana (NCSU)) / 10 Indosweet (Plug - (Biological Youngplants)) / 11 Astria (Plug - (Biological Youngplants) / 12 Beauregard (Plug - (Vervit)) / 13 Diana (Plug - (Vervit)) / 14 Dondu (Plug - (Vervit)) / 15 Blanco Solo (Plug - (Vervit)) / 16 JP1 (Paperpot - (JoluPlant)) / 17 JP2 (Paperpot - (JoluPlant)) / 18 JP3 (Paperpot - (JoluPlant)) / 19 Beauregard (Paperpot - (JoluPlant)) / 20 JP8 (Paperpot - (JoluPlant)).

donderdag 18 maart 2021/Auteur: Auteurs/Aantal keer bekeken (14078)/Commentaren (0)/
Bataat gewasbescherming onkruiden 2020

Bataat gewasbescherming onkruiden 2020

Efficiëntie en selectiviteit van onkruidbestrijdingsmiddelen in bataat 2020

Deze proef werd aangelegd om de selectiviteit van diverse onkruidbestrijdingsmiddelen en combinaties van middelen in bataat (Ipomoea batatas) na te gaan.De proef werd geplant op 4 juni 2020 met slips van het ras Beauregard, ontwikkeld door de Louisiana State University, vermeerderd door Nativaland in Portugal en verdeeld door Lenders B.V. uit Nederland. De slips werden manueel geplant op ruggen met biodegradeerbare folie (loonwerk Pattyn, tussenrijafstand 0,75m).

donderdag 18 maart 2021/Auteur: Auteurs/Aantal keer bekeken (14298)/Commentaren (0)/
Bataat teelttechniek planttijdstip en plantafstand 2020

Bataat teelttechniek planttijdstip en plantafstand 2020

Demonstratieve teelttechnische proef bataat: planttijdstip en plantafstand 2020

Momenteel hanteren we als ideaal planttijdstip de eerste twee (tot drie) weken na de ijsheiligen (half mei). Te vroeg planten kan verlies betekenen door koude; te laat planten productieverlies omdat het aantal groeidagen niet bereikt wordt. De afgelopen jaren haalden we goede resultaten met een plantdichtheid van 75 cm op 30 cm. Om te kijken of we een geschiktere, kleinere sortering konden krijgen voor de verse markt door dichter te planten, werd in 2020 vergeleken met een plantdichtheid van 75 cm op 20 cm. Omdat deze teelttechnische vragen eveneens rasafhankelijk zijn, voerden we dit onderzoek uit bij twee courant geteelde rassen in Vlaanderen voor de verse markt: Orleans (LSU) en Bellevue (LSU).

donderdag 18 maart 2021/Auteur: Auteurs/Aantal keer bekeken (8392)/Commentaren (0)/
Verse knoflook rassen en teelttechniek 2020

Verse knoflook rassen en teelttechniek 2020

Opvolging en begeleiding praktijkperceel verse knoflook 2020

Verse knoflook onderzoek rassen met Sprint (Top Semence), Messidor (Biesheuvel), Germidour  (Top Semence), Saba Gold (Biesheuvel), Therador (Biesheuvel), Germidour (Top Semence).

donderdag 18 maart 2021/Auteur: PCG openluchtteam/Aantal keer bekeken (9121)/Commentaren (0)/
Yacon rassen 2020

Yacon rassen 2020

Demonstratieve rassenproef yacon 2020

Voor het zevende jaar op rij werden dit jaar verschillende rassen yacon (Smallanthus sonchifolius) vergeleken in proef. De resultaten over de jaren heen maken het mogelijk rassen te selecteren die over het algemeen beter presteren dan andere. Onderzoek met de rassen: "Blanco" / "Dimi" / Meest courante, gele soort / "Morado" / Peru I / "Rojo" / Uit Cajamarca Peru / Uit Nieuw-Zeeland / Uit Nieuw-Zeeland II "Richard" / Uit Rusland / Witte soort.

donderdag 18 maart 2021/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (9898)/Commentaren (0)/
Tags: rassen
Hydroprei substraten en rassen trayopkweek 2020

Hydroprei substraten en rassen trayopkweek 2020

Screening gebruikswaarde substraten en rassen trayopkweek hydroprei 2020

Voor de teelt van hydroprei moet er vertrokken worden van sterk en zeer uniform plantmateriaal om tot een uniforme opbrengst te komen in een korte teeltduur. De trayopkweek in een geschikt substraat kan kwalitatief plantmateriaal opleveren. In deze kleine screeningsproef tijdens de zomer probeerden we twee substraten en twee rassen te vergelijken op vlak van gebruikswaarde van het opgekweekte plantmateriaal.

donderdag 18 maart 2021/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (6069)/Commentaren (0)/
Gember bio beschutte teelt teelttechniek en afzet 2020

Gember bio beschutte teelt teelttechniek en afzet 2020

Verkenning van de bio serreteelt van gember 2020

Deze pilootstudie is opgezet om de biologische serreteelt van gember (Zingiber officinale) te onderzoeken. Met deze eerste proef willen we nagaan of een lokale teelt van gember mogelijk is in een Vlaamse serre en of dit economisch haalbaar is.

donderdag 18 maart 2021/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (14348)/Commentaren (0)/
Bataat consumentenonderzoek rassen na bewaring 2020

Bataat consumentenonderzoek rassen na bewaring 2020

Consumentenonderzoek rassen zoete aardappel na bewaring 2020

Bonita (kleur: wit), Orleans (kleur: oranje), Evangeline (kleur: oranje), Bellevue (kleur: oranje), Beauregard (kleur: oranje), Bayou Belle (kleur: oranje), Purple “Sakura” (kleur: paars), Covington (kleur: oranje).

donderdag 18 maart 2021/Auteur: Van Steenkiste Jana/Aantal keer bekeken (16336)/Commentaren (0)/
Planttijdstip en plantdichtheid bataat onder de loep

Planttijdstip en plantdichtheid bataat onder de loep

In het kader van het Vlaio La-traject “Succesvolle uitbouw van de teelt van bataat in Vlaanderen”

Momenteel hanteren we als ideaal planttijdstip de eerste twee (tot drie) weken na de ijsheiligen (half mei). Te vroeg planten kan verlies betekenen door koude, te laat planten productieverlies omdat het aantal groeidagen niet bereikt wordt. De afgelopen jaren haalden we goede resultaten met een plantdichtheid van 75 cm op 30 cm. Om te kijken of we een geschiktere, kleinere sortering konden krijgen voor de verse markt door dichter te planten, werd in 2020 vergeleken met een plantdichtheid van 75 cm op 20 cm. Omdat deze teelttechnische vragen eveneens rasafhankelijk zijn, voerden we dit onderzoek uit bij twee courant geteelde rassen in Vlaanderen voor de verse markt: Orleans (LSU) en Bellevue (LSU).

vrijdag 22 januari 2021/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (7088)/Commentaren (0)/
Kurkuma: van teelt tot biobased kleurstof

Kurkuma: van teelt tot biobased kleurstof

Gebruik van natuurlijke kleurstoffen in biobased verpakkingsmateriaal

Gebruik van natuurlijke kleurstoffen in biobased verpakkingsmateriaal. Wist je dat we in Europa per jaar ongeveer 87 miljoen ton verpakkingsafval produceren? Het goede nieuws is dat er een deel hiervan biobased verpakkingen zijn die recycleerbaar of biologisch afbreekbaar zijn.

maandag 23 november 2020/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (26375)/Commentaren (0)/
Curcuma: from cultivation to biobased colorant

Curcuma: from cultivation to biobased colorant

Use of natural colorants in biobased packaging material

In the Interreg Northwest Europe project CurCol, we investigate the color production and application in bioplastic and paper packaging, based on the yellow natural colorant curcumin. And that process already starts with the cultivation of the turmeric plant.

maandag 23 november 2020/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (25084)/Commentaren (0)/
Eerste oogst van Vlaamse bio-kurkuma en bio-gember

Eerste oogst van Vlaamse bio-kurkuma en bio-gember

Gember (Zingiber officinalis) en kurkuma (Curcuma longa) zijn twee kruiden die behoren tot eenzelfde familie, genaamd Zingiberaceae.

De proef bestond uit vier objecten die verschilden van elkaar op vlak van plantdichtheid (10 planten/m2 vs. 12.5 planten/m2) en of er al dan niet mulching was toegepast. Mulching of het bedekken van de bodem met een laag compost, leidde tot een  groter gewasvolume bij de behandelde planten. Hiernaast konden we ook bij de plots met compost een reductie in onkruid- en mosgroei vaststellen ten opzichte van de plots zonder compost.

donderdag 19 november 2020/Auteur: De Groote Stefanie /Aantal keer bekeken (12477)/Commentaren (0)/
Bataat meerwaarde van schuin planten van slips bevestigd

Bataat meerwaarde van schuin planten van slips bevestigd

Rassenonderzoek: meerwaarde van schuin planten van slips bevestigd

Het belangrijk is om slips niet verticaal in de grond te planten maar wel schuin zodat de slip hoger in de rug zit en beter kan profiteren van de warmte. De afgelopen jaren werden de slips ook in de proeven op PCG schuin (± 45°) geplant, maar het resultaat met verticaal planten werd nog niet eerder nagegaan. Dit jaar werden de slips in de rassenproef daarom in 1 herhaling verticaal geplant als vergelijking.

vrijdag 23 oktober 2020/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (6177)/Commentaren (0)/
Weer een stap dichter richting de teelt van hydroprei

Weer een stap dichter richting de teelt van hydroprei

Voor de typische gewaskenmerken van prei zoals de opgerichte bladeren en witte schacht was een aanpassing nodig aan het huidige teeltgootmodel (MGS) dat voor sla gebruikt wordt.

In 2019 lag een proef aan op het PCG om de beschutte hydroteelt van prei in teeltgoten verder op punt te zetten. Voor de typische gewaskenmerken van prei zoals de opgerichte bladeren en witte schacht was een aanpassing nodig aan het huidige teeltgootmodel (MGS) dat voor sla gebruikt wordt. Hiervoor brachten we verticale wanden op de goot aan die bovenin voorzien werden van verschillende technische materialen, zoals steunschuim en borstels.

maandag 19 oktober 2020/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (15097)/Commentaren (0)/
Nieuwsbrief ‘Smart Aquaponics’

Nieuwsbrief ‘Smart Aquaponics’

In het kader van het project Interreg V France-Wallonie-Vlaanderen 'Smart Aquaponics'

Het project heeft o.a. als doel om een intelligent beheerssysteem te ontwikkelen en te demonstreren dat toelaat om bestaande installaties op een praktische manier te monitoren a.d.h.v. sensoren. Daarnaast zullen we ook tools ontwikkelen voor zij die nog niet zo bekend zijn met de wereld van aquaponics. Via een ‘smart game’ willen we dit op een laagdrempelige manier doen voor iedereen. 

woensdag 14 oktober 2020/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (21051)/Commentaren (0)/
Tags: innovatie
Bezoekersgids proefveldbezoek en demonstratie bataat 2020

Bezoekersgids proefveldbezoek en demonstratie bataat 2020

In het kader van het VLAIO LA-traject 'Succesvolle uitbouw van de teelt van bataat in Vlaanderen' en 'Phytosanitary risks of new crops in Belgian horticulture' - RI 18/A-293 PRONC-BE

Op 10 september 2020 ging het proefveldbezoek & demonstratie rond de teelt van bataat door op het PCG. Bezoekersgids: 1. Teelttechnische proef aanleg bataat / 2. Rassenproef bataat /3. Efficiëntie en selectiviteit van onkruidbestrijdingsmiddelen in bataat / 4. Bewaring bataat / 5. Demonstratie machines / 6. Rassenonderzoek yacon / 7. Innovatieve teelt oca / 8. PRONC: Phytosanitary risks of new crops in Belgian horticulture’

dinsdag 15 september 2020/Auteur: PCG openluchtteam/Aantal keer bekeken (18980)/Commentaren (0)/
Poster CurCol: Transitie naar kurkumine kleuren

Poster CurCol: Transitie naar kurkumine kleuren

In het kader van het Interreg Vb Noordwest-Europa project 'Curcuma based sustainable colours '

Het Interreg NWE project CurCol onderzoekt het economisch potentieel voor de productieketens van regionaal geproduceerde planten tot kleurstoffen in plastic en papieren verpakkingen. Het project beoogt drie pilots voor kleurstofproductie en -toepassing in verpakkingen, door barrières, business cases en actieplannen te definiëren. De focus van CurCol ligt op de gele natuurlijke kleurstof kurkumine.

vrijdag 11 september 2020/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (18889)/Commentaren (0)/
Tags: innovatie
Bataat rassen 2019

Bataat rassen 2019

Rassenproef bataat 2019

Burgundy - (Nativaland (LSU)), Murasaki - (Nativaland via Lenders BV (LSU)), Bonita - (Nativaland via Lenders BV (LSU)), Orleans - (Nativaland via Lenders BV (LSU)), Evangeline - (Nativaland via Lenders BV (LSU)), Bellevue - (Nativaland via Lenders BV (LSU)), Bayou Belle (Nativaland (LSU)), Purple "Sakura" (Nativaland (LSU)), Beauregard - (Nativaland), Covington - (Viveros Santana (NCSU)), Pepita (Viveros Santana), Indosweet - (Biological Youngplants), Tainung 65 - (Biological Youngplants). Jonathan, Jewel, Beauregard, INIA310, Diana, Purple - (Vervit)

dinsdag 1 september 2020/Auteur: Auteurs/Aantal keer bekeken (18960)/Commentaren (0)/
Bataat teelttechniek 2019

Bataat teelttechniek 2019

Vergelijking manueel planten van slips met het machinaal planten van gewortelde planten in paperpot

In deze proef werd het manueel planten van slips (rassen Orleans en Beauregard) vergeleken met het machinaal planten van gewortelde planten in paperpot (rassen Orleans en Indosweet).

 

 

dinsdag 1 september 2020/Auteur: Auteurs/Aantal keer bekeken (19566)/Commentaren (0)/
Bataat gewasbescherming onkruiden 2019

Bataat gewasbescherming onkruiden 2019

Selectiviteit van diverse onkruidbestrijdingsmiddelen in bataat

Deze proef werd aangelegd om de selectiviteit van diverse onkruidbestrijdingsmiddelen en combinaties van middelen in bataat (Ipomoea batatas) na te gaan.De proef werd geplant op 21 mei 2019 met slips van het ras Bellevue, ontwikkeld door de Louisiana State University, vermeerderd door Nativaland in Portugal en verdeeld door Lenders B.V. uit Nederland. De slips werden manueel geplant op brede ruggen (tussenrijafstand 1.5 m, loonwerk Debusschere) zonder folie om optimaal het effect van de onkruidbestrijding op de onkruiden en het gewas te kunnen beoordelen. 

dinsdag 1 september 2020/Auteur: Auteurs/Aantal keer bekeken (20063)/Commentaren (0)/
Bloemkool gewasbescherming koolvlieg innovatieve spuittechnieken 2019

Bloemkool gewasbescherming koolvlieg innovatieve spuittechnieken 2019

Bestrijding van koolvlieg in bloemkool innovatieve spuittechnieken 2019

Dit jaar lag op het PCG een proef aan waarbij de werkzaamheid werd nagegaan van een plantbakbehandeling en een behandeling op kluit tijdens de plant tegen koolvlieg (Delia radicum / HYLERA) in bloemkool (Brassica oleracea var. Botrytis / BRSOB). In deze proef testen we een plantmachine, die tijdens het planten een kleine hoeveelheid vloeistof mee geeft aan het trayplantje, dit als mogelijke vervanging van de plantbakbehandeling. Naast een gerichte en uniforme dosering heeft dit systeem ook als voordeel dat de bestrijdingsmiddelen niet in contact komen met de mensen op de plantmachine. In deze proef willen we nagaan of je met dit systeem een even goede efficiëntie tegen koolvlieg bereikt als met een plantbakbehandeling.

dinsdag 1 september 2020/Auteur: Lippens Louis/Aantal keer bekeken (13132)/Commentaren (0)/
Yacon rassen 2019

Yacon rassen 2019

Demonstratieve rassenproef yacon 2019

Voor het zesde jaar op rij werden dit jaar verschillende rassen yacon (Smallanthus sonchifolius) vergeleken in proef. De resultaten over de jaren heen maken het mogelijk rassen te selecteren die over het algemeen beter presteren dan andere. Onderzoek met de rassen: "Blanco" / "Dimi" / Meest courante, gele soort / "Morado" / Peru I / "Rojo" / Uit Cajamarca Peru / Uit Nieuw-Zeeland / Uit Nieuw-Zeeland II "Richard" / Uit Rusland / Witte soort.

dinsdag 1 september 2020/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (8440)/Commentaren (0)/
Tags: rassen
Innovatieve teelten oca, ulluco, mashua en crosne demo 2019

Innovatieve teelten oca, ulluco, mashua en crosne demo 2019

Demo innovatieve teelten oca of knolklaverzuring, ulluco, mashua of knolcapucien en crosne of Japanse andoorn 2019

In deze demotuin probeerden we voor het derde jaar op rij enkele minder gekende teelten uit. We richtten ons, in navolging van yacon en bataat, op enkele - weliswaar kleinere – knol- of wortelvormende gewassen, nl. oca of knolklaverzuring (oxalis tuberosa), ulluco (ullucus tuberosus), mashua of knolcapucien, (tropaeolum tuberosum) en crosne of Japanse andoorn (Stachys sieboldii syn. Affinis).

dinsdag 1 september 2020/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (10921)/Commentaren (0)/
Alternatieve gewassen teelttechniek demo op mobiel gotensysteem 2019

Alternatieve gewassen teelttechniek demo op mobiel gotensysteem 2019

Knolvenkel, koolrabi, rode biet, witte selder, groene selder, knolselder, broccoli, bloemkool en boerenkool demo op mobiel gotensysteem (MGS) 2019

Het mobiel gotensysteem is vooral gekend voor de teelt van bladgewassen en kruiden, maar de mogelijkheden zijn veel ruimer. Op het PCG lag in voorjaar 2019 een demonstratieve proef aan met alternatieve gewassen voor dit systeem waaronder selder, koolrabi en venkel.

dinsdag 1 september 2020/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (914)/Commentaren (0)/
Prei teelttechniek op water 2019

Prei teelttechniek op water 2019

Prei teelttechniek hydroteelt 2019

Het doel van deze proef was om de beschutte hydroteelt van prei op goten verder op punt te zetten. Hiervoor werd voorafgaand op deze teeltproef zelf plantmateriaal in twee verschillende substraten opgekweekt om nadien in deze proef te gebruiken.

dinsdag 1 september 2020/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (933)/Commentaren (0)/
Komkommer rassen aqua- en hydroponicteeltsysteem 2019

Komkommer rassen aqua- en hydroponicteeltsysteem 2019

Vergelijkende rassenproef komkommer in aqua- en hydroponicteeltsysteem met focus op zouttolerantie 2019

In deze proef werden drie behandelingen getest: hydroponics met gebruik van regenwater, aquaponics met gebruik van afvalwater van de viskweek en hydroponics waarbij handmatig NaCl werd toegevoegd aan het recept om een hoger zoutgehalte te verkrijgen. In de proef werden 3 variëteiten (Proloog, Hi-Power en Topspin) uitgeplant in elke behandeling. Er werd geplant op 17/1/2019, de eerste oogst volgde op 22/2/2019 en de proef werd beëindigd op 3/5/2019. In de aquacultuurafdeling werd gekozen voor Omegabaars (Therapon barcoo) in het RAS systeem.

dinsdag 1 september 2020/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (25495)/Commentaren (0)/
Bataat consumentenonderzoek rassen invloed van ras (1) 2019

Bataat consumentenonderzoek rassen invloed van ras (1) 2019

Consumentenonderzoek zoete aardappel invloed van ras op de acceptatie door consumenten (1) 2019

Burgundy (kleur: oranje), Orleans (kleur: oranje), Evangeline (kleur: oranje), Bellevue (kleur: oranje), Beauregard FN (kleur: oranje), Erato Orange (kleur: oranje), Erato Deep Orange (kleur: oranje), Georgia Jet (kleur: oranje), Indosweet (kleur: oranje).

dinsdag 1 september 2020/Auteur: Van Steenkiste Jana/Aantal keer bekeken (13583)/Commentaren (0)/
Tags: rassen
Bataat consumentenonderzoek rassen onmiddellijk na de oogst (2) 2019

Bataat consumentenonderzoek rassen onmiddellijk na de oogst (2) 2019

Consumentenonderzoek rassen zoete aardappel onmiddellijk na de oogst (2) 2019

Bonita (kleur: wit), Orleans (kleur: oranje), Evangeline (kleur: oranje), Bellevue (kleur: oranje), Beauregard (kleur: oranje), Bayou Belle (kleur: oranje), Purple “Sakura” (kleur: paars), Covington (kleur: oranje).

dinsdag 1 september 2020/Auteur: Van Steenkiste Jana/Aantal keer bekeken (12743)/Commentaren (0)/
Tags: rassen
Bataat consumentenonderzoek rassen na wondheling (3) 2019

Bataat consumentenonderzoek rassen na wondheling (3) 2019

Consumentenonderzoek rassen zoete aardappel na een periode van wondheling (curing) (3) 2019

Bonita (kleur: wit), Orleans (kleur: oranje), Evangeline (kleur: oranje), Bellevue (kleur: oranje), Beauregard (kleur: oranje), Bayou Belle (kleur: oranje), Purple “Sakura” (kleur: paars), Covington (kleur: oranje).

dinsdag 1 september 2020/Auteur: Van Steenkiste Jana/Aantal keer bekeken (13272)/Commentaren (0)/
Uitbreiding erkenning AZ 500 in zaaibed prei en yacon

Uitbreiding erkenning AZ 500 in zaaibed prei en yacon

Actualiteiten april 2020

AZ 500 is een bodemherbicide met een werking tegen breedbladigen en wordt toegepast in voor-opkomst of vroege na-opkomst. De erkende dosis op zaaibed prei of in yacon is 0,2 l/ha. AZ 500 bevat 500 g/l isoxaben in een SC formulering. De formulering bevat geen uitvloeiers, hechters of oliën en is een zachte formulering.

maandag 27 april 2020/Auteur: PCG openluchtteam/Aantal keer bekeken (7409)/Commentaren (0)/
Rassenonderzoek bataat blijft belangrijk

Rassenonderzoek bataat blijft belangrijk

In het kader van het VLAIO LA-traject 'Succesvolle uitbouw van de teelt van bataat in Vlaanderen'

Er werden rassen aangelegd van de Portugese firma Nativaland (Na), het Spaanse Viveros Santana (VS), de Nederlandse firma Biological Youngplants (BY) en het Belgische bedrijf Vervit (Ve).

maandag 23 maart 2020/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (14775)/Commentaren (0)/
Tags: rassen
120-dagen regeling voor Sherpa in bataat

120-dagen regeling voor Sherpa in bataat

Openluchtteelt actueel maart 2020

Op bepaalde percelen kan aantasting door ritnaalden grote opbrengstverliezen betekenen in de teelt van bataat. De ritnaalden maken diepe gaten of gangen in de knollen waardoor ze onverkoopbaar worden.

vrijdag 20 maart 2020/Auteur: PCG openluchtteam/Aantal keer bekeken (4350)/Commentaren (0)/
‘Outside the box’ op mobiele goten

‘Outside the box’ op mobiele goten

In het kader van het project 'Verkenning van het potentieel van innovatieve teelten in Oost-Vlaanderen'

Er werden negen soorten groenten opgeplant op het mobielegotensysteem (MGS): knolvenkel, koolrabi, rode biet, witte en groene selder, knolselder, broccoli, bloemkool en boerenkool. Het doel van deze demonstratieve proef was om een eerste ervaring op te doen en na te gaan welke gewassen potentieel hebben voor een teelt op mobiele goten onder glas.

vrijdag 20 maart 2020/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (18534)/Commentaren (0)/
Hydroprei: weer een stap dichter richting de teelt

Hydroprei: weer een stap dichter richting de teelt

Hiervoor brachten we verticale wanden op de goot aan die bovenin voorzien werden van verschillende technische materialen, zoals steunschuim en borstels.

In 2019 lag een proef aan op het PCG om de beschutte hydroteelt van prei in teeltgoten verder op punt te zetten. Voor de typische gewaskenmerken van prei zoals de opgerichte bladeren en witte schacht was een aanpassing nodig aan het huidige teeltgootmodel (MGS) dat voor sla gebruikt wordt. Hiervoor brachten we verticale wanden op de goot aan die bovenin voorzien werden van verschillende technische materialen, zoals steunschuim en borstels. Het plantmateriaal kweekten we op in trays op kweektafels dat we nadien op de goten plantten.

maandag 24 februari 2020/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (5568)/Commentaren (0)/
Temperatuur en relatieve vochtigheid van belang bij bewaring van yacon

Temperatuur en relatieve vochtigheid van belang bij bewaring van yacon

In het kader van het proefproject 'Optimalisatie van de bewaring van yacon' van de provincie Oost-Vlaanderen

Afnemers wensen niet eenmalig een grote hoeveelheid yacon aan te kopen, zij opteren ervoor om gedurende een langere periode stelselmatig een kleine hoeveelheid yacon af te nemen zodat de consument een continu aanbod aantreft in het winkelschap gedurende een langere periode. Yacon telers willen daarom hun product gedurende een zo lang mogelijke periode kunnen aanbieden. Naast teeltonderzoek is daarom bewaaronderzoek ook heel belangrijk voor de sector.

woensdag 15 januari 2020/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (19750)/Commentaren (0)/
Eerste resultaten rassenonderzoek bataat 2019

Eerste resultaten rassenonderzoek bataat 2019

In het kader van het VLAIO LA-traject ‘Succesvolle uitbouw van de teelt van bataat in Vlaanderen’

Er werden rassen aangelegd van de Portugese firma Nativaland (Na), het Spaanse Viveros Santana (VS), de Nederlandse firma Biological Youngplants  (BY) en het Belgische bedrijf Vervit (Ve). Alle rassen werden aangeplant als slips om de uniformiteit en vorm van de knollen goed te kunnen vergelijken, behalve de rassen van Vervit. Deze firma wil een kwalitatief, geworteld product ontwikkelen waarbij de uniformiteit en knolvorm niet moeten inboeten. De proef werd aangeplant eind mei en geoogst in de week van 30 september 2019. 

woensdag 15 januari 2020/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (17020)/Commentaren (0)/
Tags: rassen
Info over technieken voor aquaponics gebundeld in document update

Info over technieken voor aquaponics gebundeld in document update

In het kader van het Interreg V-project Vlaanderen-Nederland 'Aqua-vlan 2'

Met aquaponics worden 2 sectoren, de visteelt en de groenteteelt, samengebracht en veel technieken die gekend zijn in één van deze of beide sectoren kunnen helpen om aquaponics als geheel te optimaliseren. Deze technieken werden door de projectpartners gebundeld in een inventarisatiedocument waarvan de eerste versie nu beschikbaar is. Het document is een bundeling van verschillende hoofdstukken die elk een bepaald aspect van aquaponics aan bod laten komen. Zo is er een hoofdstuk dat meer info geeft over de wetgeving en dat doorverwijst naar de verantwoordelijke instanties in Vlaanderen en Nederland. In een ander hoofdstuk wordt ingegaan op filtertechnieken, terwijl een volgend onderdeel dan weer over waterontsmetting gaat.

dinsdag 1 oktober 2019/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (22048)/Commentaren (0)/

Zin voor innovatie: start met nieuwe teelten

Project met de steun van LEADER: Plattelandsgebied Vlaamse Ardennen - Grensregio Waasland - Looptijd 01/01/2017 - 30/06/2019

In deze moeilijke tijd voor landbouwers wordt duidelijk dat ook zij mee moeten met hun tijd en vernieuwing of innovatie hierbij cruciaal is. Veel telers zijn op zoek naar nieuwe teelten zoals bijvoorbeeld Japanse andoornyaconbataat, … die potentieel bieden in de Vlaamse Ardennen. Ondanks de grote interesse in nieuwe teelten, ontbreekt vaak de kennis om er mee aan de slag te gaan. Met verenigde krachten, ervaring en kennis door het oprichten van een Lerend Netwerk in de regio Vlaamse Ardennen zal de introductie en optimalisatie van een nieuwe teelt heel wat efficiënter lopen. Ook de optimalisatie van de nieuwe producten naar smaakverpakking en bewaring wordt meegenomen in het project naast markt -en ketenontwikkeling.

maandag 30 september 2019/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (45)/Commentaren (0)/
Het proefveldbezoek bataat op PCG kon rekenen op heel wat belangstelling

Het proefveldbezoek bataat op PCG kon rekenen op heel wat belangstelling

In het kader van het VLAIO LA-traject 'Succesvolle uitbouw van de teelt van bataat in Vlaanderen'

Op maandag 2 september ging op het PCG voor de eerste maal een proefveldbezoek door volledig gewijd aan de teelt van bataat. Hoewel deze teelt voor België vrij nieuw is, kon het proefveldbezoek op heel wat belangstelling rekenen uit de sector. Meer dan 40 geïnteresseerden waren aanwezig voor een namiddag die volledig in het teken stond van de ‘zoete aardappel’ die op een paar jaar tijd een duidelijke intrede heeft gemaakt op Vlaamse grond.

vrijdag 27 september 2019/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (18265)/Commentaren (0)/
Bezoekersgids proefveldbezoek bataat 2019

Bezoekersgids proefveldbezoek bataat 2019

In het kader van het VLAIO LA-traject 'Succesvolle uitbouw van de teelt van bataat in Vlaanderen'

Op 2 september 2019 organiseerden we een proefveldbezoek in bataat. Het programma omvatte het bezoeken van de verschillende proeven die aanliggen op PCG en het bespreken van de reeds verworven resultaten. Rassenonderzoek, onkruidbeheersing, teelttechniek en bewaring kwamen aan bod. Er werden ook enkele machinedemonstraties voorzien in de teelt van bataat.

dinsdag 3 september 2019/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (22805)/Commentaren (0)/
Handleiding om vaardigheden te verwerven in metaalbewerking bij lassen, boren, zagen

Handleiding om vaardigheden te verwerven in metaalbewerking bij lassen, boren, zagen

Handboek voor de werkplaats 2019

Deze handleiding, die werd opgesteld door het team van Atelier Paysan, is bedoeld als een theoretisch hulpmiddel voor zelfbouwers van machines. Ze is niet volledig, maar vormt een essentiële basis om door te nemen, om vaardigheden te verwerven in metaalbewerking. Deze handleiding werpt een eerste blik op de technieken en wetmatigheden die komen kijken bij lassen, boren, zagen enz.

vrijdag 30 augustus 2019/Auteur: De Groote Stefanie /Aantal keer bekeken (835)/Commentaren (0)/
Bataat nu ook als teelt in de verzamelaanvraag

Bataat nu ook als teelt in de verzamelaanvraag

Er werd om en bij de 80 hectare bataat geregistreerd in Vlaanderen

Om in kaart te brengen welke virussen aanwezig zijn in bataat in Vlaanderen en welk risico deze virussen inhouden, werd een project opgestart samen met ILVO. Bataat telers die vreemde symptomen aantreffen in het veld kunnen bijdragen aan het project door foto’s door te sturen van de symptomen naar annelien[at]pcgroenteteelt.be. Op basis van de foto’s wordt dan beslist om een eventuele virusanalyse uit te voeren.

vrijdag 9 augustus 2019/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (18537)/Commentaren (0)/
Tags:
Bezoekersgids proefveldbezoek openluchtteelten: groenten, bataat en kruiden juli 2019

Bezoekersgids proefveldbezoek openluchtteelten: groenten, bataat en kruiden juli 2019

Bezoek aan gewasbeschermings- en bemestingsproeven in prei, uien, bloemkool, bataat, wortel en onkruidbestrijding in kruiden - 16.07.2019

Op 16 juli 2019 organiseerden we een tweede proefveldbezoek in openluchtteelten. Omwille van de koudere weersomstandigheden in het late voorjaar waren tijdens het eerste proefveldbezoek nog niet in alle proeven (volledige) resultaten zichtbaar. De bezoekersgids omvat de gewasbeschermings- en bemestingsproeven in prei, uien, bloemkool, bataat, wortel en onkruidbestrijding in kruiden. 

vrijdag 26 juli 2019/Auteur: PCG openluchtteam/Aantal keer bekeken (28011)/Commentaren (0)/
Ook komkommers en Omegabaars zijn combineerbaar

Ook komkommers en Omegabaars zijn combineerbaar

In het kader van de projecten Interreg Vlaanderen Nederland (Aquavlan 2) en Interreg France – Wallonie – Vlaanderen (Smart Aquaponics)

Dat de teelt van tomaten en Omegabaars een goede combinatie is, heeft het onderzoek op het PCG al bewezen. Bovendien wordt het reeds op professionele schaal in de praktijk toegepast bij de bedrijven Aqua4C en Tomato Masters. In 2018 en 2019 werden proeven aangelegd met komkommer in een aquaponicteeltsysteem. De resultaten tonen aan dat er potentieel is voor de combinatie van komkommer- en visteelt. 

woensdag 17 juli 2019/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (22836)/Commentaren (0)/
Bezoekersgids Zin voor innovatie!? Laat je inspireren door nieuwe teelten

Bezoekersgids Zin voor innovatie!? Laat je inspireren door nieuwe teelten

Slotmoment Leader-project 'Zin voor innovatie: start met nieuwe teelten'

Op vrijdag 28 juni 2019 organiseerden we het slotmoment van het Leader-project 'Zin voor innovatie: start met nieuwe teelten'. Het programma omvatte de resultaten van het project en een bezoek aan de demotuin innovatieve teelten. 

vrijdag 5 juli 2019/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (25960)/Commentaren (0)/
Presentatie Zin voor innovatie!? Laat je inspireren door nieuwe teelten

Presentatie Zin voor innovatie!? Laat je inspireren door nieuwe teelten

Slotmoment Leader-project 'Zin voor innovatie: start met nieuwe teelten'

Op vrijdag 28 juni 2019 organiseerden we het slotmoment van het Leader-project 'Zin voor innovatie: start met nieuwe teelten'. Het programma omvatte de resultaten van het project en een bezoek aan de demotuin innovatieve teelten. 

vrijdag 5 juli 2019/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (23747)/Commentaren (0)/
Bezoekersgids proefveldbezoek openluchtteelten: groenten, bataat en kruiden juni 2019

Bezoekersgids proefveldbezoek openluchtteelten: groenten, bataat en kruiden juni 2019

Bezoek aan gewasbeschermings- en bemestingsproeven in prei, uien, bloemkool, bataat, wortel en onkruidbestrijding in kruiden - 25.06.2019

Op 25 juni 2019 organiseerden we een eerste proefveldbezoek in openluchtteelten. De bezoekersgids omvat de gewasbeschermings- en bemestingsproeven in prei, uien, bloemkool, bataat, wortel en onkruidbestrijding in kruiden. Omwille van de koudere weersomstandigheden enkele weken geleden zijn er nog niet in alle proeven (volledige) resultaten. Daarom organiseren we op een 2e tijdstip een proefveldbezoek waar we volledige resultaten kunnen meegeven. Het 2de proefveldbezoek gaat door op dinsdag 16 juli 2019.

vrijdag 5 juli 2019/Auteur: PCG openluchtteam/Aantal keer bekeken (25142)/Commentaren (0)/
Terugblik Circulaire glastuinbouw in 2030

Terugblik Circulaire glastuinbouw in 2030

Klimaatneutrale komkommer, techno-tomaat of smart sla: circulaire glastuinbouw in 2030’

Om ook glastuinbouwers te inspireren hoe die circulaire toekomst er voor hen kan uitzien, organiseerde Boerenbond in samenwerking met PCG, Innovatiesteunpeunt, KBC, ILVO, Smart Digital Farming en het Vlaams departement L&V het evenement ‘Klimaatneutrale komkommer, techno-tomaat of smart sla? Circulaire glastuinbouw in 2030’ dat op 4 juni doorging in het PCG. Dit netwerkevent voor tuinders en technologiebedrijven bracht eerst een mix van zowel resultaten van praktijkgericht onderzoek als de mogelijkheden van nieuwe technologieën. Keynote speaker Henry Gordon Smith sloot de avond af met een nuchtere kijk op de wereld van urban farming en verticale teelten.

dinsdag 18 juni 2019/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (22979)/Commentaren (0)/
Resultaten enquête “Geef ons jouw mening over biologische bloemen”

Resultaten enquête “Geef ons jouw mening over biologische bloemen”

In het kader van het Plattelandsproject 'Biobloemen: kleur van op het bioveld tot bij de consument'

Binnen het project “Biobloemen: kleur van op het veld tot bij de consument” lanceerde PCG, in samenwerking met Bioforum Vlaanderen en PCS, een consumentenenquête. Het doel? Meer inzicht krijgen in wat mensen weten over biobloemen en wat ze van biobloemen verwachten. Het resultaat? 1152 mensen gaven aan wat ze belangrijk vinden.

donderdag 23 mei 2019/Auteur: De Groote Stefanie /Aantal keer bekeken (21545)/Commentaren (0)/
Aandachtspunten voor een geslaagde bataatteelt

Aandachtspunten voor een geslaagde bataatteelt

In het kader van het VLAIO LA-traject ‘Succesvolle uitbouw van de teelt van bataat in Vlaanderen’

Bataat wordt bij voorkeur geplant in de tweede helft van mei. In Vlaanderen heeft bataat een groeicyclus van 90 tot 150 dagen, afhankelijk van het ras en de weersomstandigheden. Op tijd starten is dus erg belangrijk, al is het minstens even belangrijk om te vermijden dat de planten in een koude bodem terechtkomen. Planten in een bodem met een temperatuur beneden 15°C wordt sterk afgeraden. 

donderdag 2 mei 2019/Auteur: Auteurs/Aantal keer bekeken (14184)/Commentaren (0)/
Aërobe mineralisatie van aquaponicsslib: slibverwerking en nutriëtenrecuperatie

Aërobe mineralisatie van aquaponicsslib: slibverwerking en nutriëtenrecuperatie

In het kader van het Interreg V Vlaanderen-Nederland project 'AQUA-VLAN 2 '

We onderzochten het potentieel van nutriëntenrecuperatie en slibverwerking van aquaponicsslib. Een duurzamer aquaponicssysteem is mogelijk dankzij de mineralisatie van visslib. We bereikten 44% slibvermindering en konden de nutriënten recupereren

donderdag 25 april 2019/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (18436)/Commentaren (0)/
Bataat rassen 2018

Bataat rassen 2018

Rassenproef bataat 2018

Burgundy - Paperpot (Nativaland (LSU)), Murasaki - Slip (Nativaland via Lenders BV (LSU)), Murasaki - Paperpot (Nativaland (LSU)), Bonita - Slip (Nativaland via Lenders BV (LSU)), Bonita - Paperpot (Nativaland (LSU)), Orleans - Slip (Nativaland via Lenders BV (LSU)), Orleans - Paperpot (Nativaland (LSU)), Evangeline - Slip (Nativaland via Lenders BV (LSU)), Evangeline - Paperpot (Nativaland (LSU)), Bellevue - Slip (Nativaland via Lenders BV (LSU)), Bellevue - Paperpot (Nativaland (LSU)), Beauregard - Paperpot (Nativaland), Erato Orange - Paperpot (Volmary), Erato deep orange - Paperpot (Volmary), Erato White - Paperpot (Volmary), Beauregard - Slip (Viveros Santana), Beauregard - Paperpot (Viveros Santana), Georgia Jet - Slip (Viveros Santana), Indosweet - Paperpot (Biological Youngplants), Tainung 65 - Paperpot (Biological Youngplants), Beauregard - Kluitplant (Viveros Santana via Plantasol Belgica), Beauregard- Slip (Opkweek Belgisch productiebedrijf) onderzoek rassen bataat 2018.

maandag 15 april 2019/Auteur: Auteurs/Aantal keer bekeken (23086)/Commentaren (0)/
Bataat teelttechniek gebruik zwarte mulchfolie en beregening met diverse plantdiepte 2018

Bataat teelttechniek gebruik zwarte mulchfolie en beregening met diverse plantdiepte 2018

Teelttechnische proef bataat 2018 met nadruk op gebruik zwarte mulchfolie en beregening met diverse plantdiepte 2018

Bataat onderzoek teelttechniek 2018 met biodegradeerbare zwarte mulchfolie met t-tape, biodegradeerbare zwarte mulchfolie zonder t-tape en zonder zwarte mulchfolie t-tape  en de vergelijking van de opbrengst en de sortering van de plantdiepte van 15 centimeter en 8 centimeter.

 
maandag 15 april 2019/Auteur: Auteurs/Aantal keer bekeken (25131)/Commentaren (0)/
Bataat teelttechniek invloed loofdoding 2018

Bataat teelttechniek invloed loofdoding 2018

Invloed van loofdoding bij bataat 2018

Bataat teelttechniek invloed loofdoding onderzoek met onbehandeld (= vlak voor oogst maaien), maaien, PM18/009, maaien + PM18/010 en branden.

 

 

maandag 15 april 2019/Auteur: Auteurs/Aantal keer bekeken (22558)/Commentaren (0)/
Bataat bemestingsstrategie 2018

Bataat bemestingsstrategie 2018

Bemestingsstrategie in bataat 2018

Bataat is een gewas met een vrij lage stikstofbehoefte. Teveel stikstof zou volgens de literatuur zelfs resulteren in het stimuleren van bladvorming ten nadele van de knolvorming. In de praktijk wordt de stikvoorraad in de bodem meestal tot maximaal 100 á 150 eenheden stikstof aangevuld. Concrete richtlijnen zijn echter nog niet voorhanden. Bij aardappelen weten we dat kalium een belangrijke rol speelt bij de knolvorming en bovendien een invloed heeft op het droge stof gehalte. Of dit voor bataat ook het geval is, werd in Vlaanderen nog niet nagegaan. In de proef werden daarom zowel voor stikstof als voor kalium 4 verschillende trappen/dosissen vergeleken.

maandag 15 april 2019/Auteur: Auteurs/Aantal keer bekeken (23168)/Commentaren (0)/
Innovatieve teelt demo 2018

Innovatieve teelt demo 2018

Demonstratie innovatieve teelten Oca, Mashua, Crosne en Ulluco rassenonderzoek 2018

We richtten ons, in navolging van yacon en bataat, op enkele -weliswaar kleinere – knol- of wortelvormende gewassen, nl. oca of knolklaverzuring (oxalis tuberosa), ulluco (ullucus tuberosus), mashua of knolcapucien. (tropaeolum tuberosum) en crosne of Japanse andoorn (Stachys sieboldii syn. Affinis). Ten opzichte van 2017 werden enkele extra variëteiten opgenomen om de verscheidenheid te tonen die deze soorten te bieden hebben.

maandag 15 april 2019/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (18319)/Commentaren (0)/
Verse knoflook rassen 2018-2019

Verse knoflook rassen 2018-2019

Verschillende rassen nodig voor goede oogstspreiding

Verse look rassenonderzoek met Messidor (Biesheuvel), Aulxito (Biesheuvel), Garcua (Biesheuvel), Sprint (Top Semence), Germidour (Top Semence),Thermidrome (Top Semence),Topadrome (Top Semence).

maandag 15 april 2019/Auteur: DE REYCKE LUC/Aantal keer bekeken (5235)/Commentaren (0)/
Yacon rassen 2018

Yacon rassen 2018

Rassenonderzoek yacon 2018

Yacon rassenonderzoek 2018 met Blanco, Dimi, Meest courante gele soort, Morado, Peru IRojoUit Cajamarca Peru, Uit Nieuw-Zeeland, Uit Nieuw-Zeeland II Richard’, Uit RuslandWitte soort.

maandag 15 april 2019/Auteur: Auteurs/Aantal keer bekeken (21011)/Commentaren (0)/
Tags: rassen
Yacon gewasbescherming onkruiden 2018

Yacon gewasbescherming onkruiden 2018

Selectiviteit van onkruidbestrijdingsmiddelen in yacon 2018

Deze proef werd aangelegd om de selectiviteit van diverse bodemherbiciden na te gaan voor onkruidbestrijding in yacon.

maandag 15 april 2019/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (20501)/Commentaren (0)/
Yacon bewaring 2018

Yacon bewaring 2018

Bewaring van yacon 2018

Om de bewaring van yacon eetknollen te optimaliseren werden twee bewaartesten uitgevoerd. Enerzijds werd gekeken naar het verschil in houdbaarheid tussen de verschillende beschikbare rassen. Hiervoor werden de 11 rassen gebruikt die in een demonstratieve proef lagen bij PCG (zie verslag RAP_OL18 YARS01). Anderzijds werden verschillende bewaarcondities met elkaar vergeleken voor twee van de 11 rassen. Beide rassen werden bewaard bij 2°C, 8 °C en 12 °C.

maandag 15 april 2019/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (6706)/Commentaren (0)/
Tags: bewaring
Komkommer onderstammen aqua- en hydroponicteeltsysteem 2018

Komkommer onderstammen aqua- en hydroponicteeltsysteem 2018

Vergelijkende studie komkommer in aqua- en hydroponicteeltsysteem met focus op onderstammen 2018

Een mogelijk probleem bij aquaponics is de opstapeling van natrium waardoor de voedingsoplossing van de planten op termijn een te hoge concentratie aan natrium zou bevatten. Op tomaten werd de voorbije jaren al veel onderzoek gedaan met positieve resultaten. Het effect van telen in een aquaponic systeem met komkommers werd nog niet onderzocht. Met deze proef wordt nagegaan of bepaalde onderstammen van komkommer betere resultaten geven (opbrengst en kwaliteit) bij een oplopende natriumconcentratie. De onderstammen werden geselecteerd op basis van in de literatuur gevonden gegevens over zouttollerantie.

maandag 15 april 2019/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (20094)/Commentaren (0)/
Ketenontwikkeling consumentenonderzoek Waasland 2018

Ketenontwikkeling consumentenonderzoek Waasland 2018

Consumentenonderzoek korte keten Waasland 2018

Om zicht te krijgen op het koopgedrag van de Wase consument en te weten of deze al dan niet vertrouwd is met korte keten initiatieven werd in het kader van het Leaderproject ‘Korte Keten Waasland, een duurzame samenwerking’ een vragenlijst opgesteld en afgenomen. We peilden daarin naar de interesse, het gebruik en de noden van korte keten consumptie bij de Wase consumenten. 240 personen namen deel aan deze enquête.

maandag 15 april 2019/Auteur: PCG smaakteam/Aantal keer bekeken (15587)/Commentaren (0)/
Tags: afzet
Ketenontwikkeling B2B ondernemersonderzoek 2018

Ketenontwikkeling B2B ondernemersonderzoek 2018

B2B onderzoek korte keten Waasland 2018

Het Waasland heeft een rijk aanbod aan hoeve- en streekproducten. Elf producenten hiervan zijn verenigd in de coöperatie “Smaak van Waas”. Met als doel geïnteresseerde ondernemers (horeca, B&B’s en lokale handelaars) in de regio Waasland te identificeren die in een latere fase kunnen samenwerken met het pas opgerichte samenwerkingsverband ‘Smaak van Waas’ werd in het kader van het Leaderproject ‘Korte Keten Waasland, een duurzame samenwerking’ een vragenlijst opgesteld en afgenomen. In dit gericht ondernemersonderzoek (B2B) verzamelden we informatie over geïnteresseerde ondernemers en hun relatie met hoeve- en streekproducten uit het Waasland. In totaal namen 27 personen deel aan de enquête.

maandag 15 april 2019/Auteur: PCG smaakteam/Aantal keer bekeken (15373)/Commentaren (0)/
Tags: afzet
Bewaring bataat

Bewaring bataat

In het kader van het VLAIO LA-traject ‘Succesvolle uitbouw van de teelt van bataat in Vlaanderen’

Concreet wordt er in het onderdeel bewaring nagegaan wat de beste wondheel- en ventilatiestrategie is en of en welke kiemremming noodzakelijk is. Meer specifiek is er aandacht voor de kwaliteit (uitwendig en inwendig) en het voorkomen van naoogstproblemen zoals rot, kieming en residuen. In het eerste projectjaar lag de klemtoon voornamelijk op de wondheling en werd de invloed van de wondheling op de bewaring nagegaan.

donderdag 4 april 2019/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (14325)/Commentaren (0)/
Tags: bewaring
Presentaties aquacultuur klankbordgroep bijeenkomst 2019

Presentaties aquacultuur klankbordgroep bijeenkomst 2019

In het kader van het Interreg V-project Vlaanderen-Nederland 'AQUA-VLAN 2'

Op vrijdag 22 maart kwam de klankbordgroep van Aquavlan2 opnieuw samen. De projectpartners ronden hun onderzoek af en deelden hun resultaten met de aquacultuursector. Zes onderwerpen vulden het programma, van duurzaam visvoer tot grondsmaakpreventie.

vrijdag 29 maart 2019/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (20703)/Commentaren (0)/
Poster SMART AQUAPONICS

Poster SMART AQUAPONICS

Ontwikkeling van intelligente beheersinstrumenten voor aquaponics systemen aangepast aan professionals, stedelijke gemeenschappen en opleiding

SMART AQUAPONICS beoogt de implementatie van aquaponics* bij publieke organisaties en professionelen te bevorderen. Het einddoel van het project is om een aquaponics gids te publiceren en om drie digitale instrumenten te ontwikkelen (een online training, een ontwerphulpmiddel en een monitoring- en managementstool), die via smartphone en pc kunnen worden geraadpleegd. Het project duurt van 2018 tot 2021.

vrijdag 1 maart 2019/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (19557)/Commentaren (0)/
Tags: innovatie
Geef ons jouw mening over biologische bloemen!

Geef ons jouw mening over biologische bloemen!

In het kader van het Plattelandsproject 'Biobloemen: kleur van op het bioveld tot bij de consument'

Geef jij weleens bloemen cadeau of doe je graag jezelf plezier met een boeketje? Koop je dan weleens seizoensbloemen die hier geteeld zijn? Of koop jij ook zonnebloemen in de winter? Ben je bezorgd om de impact van de bloementeelt op het milieu, en kies je liefst voor bloemen die geteeld zijn zonder chemisch-synthetische bestrijdingsmiddelen en kunstmest?… Wij willen het graag weten! Vertel het ons allemaal anoniem in onze grote biologische bloemenenquête.

donderdag 28 februari 2019/Auteur: De Groote Stefanie /Aantal keer bekeken (18101)/Commentaren (0)/
Laatste kans, ontvang tot € 30.000 bedrijfssteun

Laatste kans, ontvang tot € 30.000 bedrijfssteun

In het kader van het Europees Interreg-project 'Aquavlan2 '

Ben je een ondernemer met een idee voor de aquacultuursector? Dankzij het project Aquavlan2 krijg je de kans om dat idee tot een businessconcept uit te werken. Via een vouchersysteem kan je tussen €3.000 en €30.000 steun krijgen in de vorm van      expertise of diensten. De volgende en laatste voucherkeuringsronde is op 28 februari 2019. Dit is jouw laatste kans!

dinsdag 26 februari 2019/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (14450)/Commentaren (0)/
Tags: innovatie
Biobloemen: kleur van op het bioveld tot bij de consument

Biobloemen: kleur van op het bioveld tot bij de consument

Vanuit de maatschappij stijgt de vraag naar duurzaam geteelde bloemen.

Op 1 november 2018 kon het plattelandsproject ‘Biobloemen: kleur van op het bioveld tot bij de consument’ uit de startblokken schieten.Voor dit project slaan het PCS (Proefcentrum voor Sierteelt), het PCG en BioForum de handen in elkaar en bundelen zij gedurende 2,5 jaar hun complementaire expertise om tegemoet te komen aan de nood ter ondersteuning van de biobloemensector, dit met financiële steun van de Provincie Oost-Vlaanderen en het Europees Landbouwfonds voor Plattelandsontwikkeling.

donderdag 31 januari 2019/Auteur: De Groote Stefanie /Aantal keer bekeken (19178)/Commentaren (0)/
Tags: innovatie
Letterlijk en figuurlijk proeven van yacon!

Letterlijk en figuurlijk proeven van yacon!

Op vrijdag 23 november organiseerde PCG een inspirerend netwerkmoment om het potentieel van yacon

Tijdens het netwerkmoment ‘Ontdek het potentieel van yacon!’, georganiseerd door PCG, konden producenten, verwerkers en handelaars proeven van wat yacon zoal te bieden heeft. De mogelijkheden zijn eindeloos!

donderdag 3 januari 2019/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (16910)/Commentaren (0)/
Tags: innovatie
Verwerking en toepassing van eendenkroos

Verwerking en toepassing van eendenkroos

In het kader van het project Interreg V Vlaanderen-Nederland 'De Blauwe Keten'

De gekweekte eendenkroos kan op verschillende manieren worden toegepast, bijvoorbeeld als veevoer, eiwit- of zetmeelbronDoor het Centre of Expertise Biobased Economy van Avans Hogeschool, Universiteit van Gent, Inagro en ABC Kroos is gekeken naar de kweek van eendenkroos op waterige reststromen, de samenstelling van eendenkroos en de verwerking en toepassing van (inhoudsstoffen uit) eendenkroos. Deze brochure focust op de samenstelling, verwerking en toepassing van eendenkroos.

dinsdag 4 december 2018/Auteur: Vandewoestijne Elise/Aantal keer bekeken (20232)/Commentaren (0)/
Tags: innovatie
Brochures Spirulina, fycocyanine en eendenkroos: verwerking, toepassing en economische haalbaarheid

Brochures Spirulina, fycocyanine en eendenkroos: verwerking, toepassing en economische haalbaarheid

In het kader van het project Interreg V Vlaanderen-Nederland 'De Blauwe Keten'

Tijdens de studienamiddag ‘Micro-algen en eendenkroos, een duurzame toekomst’ werden de mogelijkheden voor de kweek, verwerking en toepassing van Spirulina en eendenkroos naar voren gebracht. De onderstaande infobrochures werden tijdens dit slotevent van het Interreg Vlaanderen-Nederland project ‘De blauwe keten’ uitgedeeld.

dinsdag 4 december 2018/Auteur: Vandewoestijne Elise/Aantal keer bekeken (15753)/Commentaren (0)/
Tags: innovatie
Economische haalbaarheid en logistiek proces rond de lokale productie van fycocyanine en Spirulina

Economische haalbaarheid en logistiek proces rond de lokale productie van fycocyanine en Spirulina

In het kader van het project Interreg V Vlaanderen-Nederland 'De Blauwe Keten'

Om de sectoren te overtuigen over te schakelen op lokaal gekweekte Spirulina moet niet enkel de kwaliteit van het product top zijn, maar is het ook belangrijk om het product tegen een redelijke prijs aan te kunnen bieden. Om die reden werd een economische haalbaarheidsstudie uitgevoerd om de kansen in te schatten van de opstart van lokale productie van Spirulina en fycocyanine. Hiervoor werd eerst een marktanalyse uitgevoerd, gevolgd door de ontwikkeling van een rekentool.

dinsdag 4 december 2018/Auteur: Vandewoestijne Elise/Aantal keer bekeken (21833)/Commentaren (0)/
Tags: innovatie
Spirulina en blauwe kleurstof in voeding

Spirulina en blauwe kleurstof in voeding

In het kader van het project Interreg V Vlaanderen-Nederland 'De Blauwe Keten'

Om de voedingssector te overtuigen om over te schakelen op lokaal gekweekte Spirulina moet niet enkel de kwaliteit van het product top zijn, maar is het ook belangrijk om het product tegen een redelijke prijs aan te kunnen bieden. De economische haalbaarheidsstudie die wordt uitgevoerd in het project De Blauwe Keten zorgt hierbij voor ondersteuning om de kansen in te schatten van de opstart van lokale productie van Spirulina en de natuurlijke blauwe kleurstof.

dinsdag 4 december 2018/Auteur: Vandewoestijne Elise/Aantal keer bekeken (18736)/Commentaren (0)/
Tags: innovatie
Teelthandleiding: eendenkroos

Teelthandleiding: eendenkroos

In het kader van het project Interreg V Vlaanderen-Nederland 'De Blauwe Keten'

Interessant is dat eendenkroos eveneens geschikt is om diverse nutriëntrijke restwaterstromen uit de landbouw te zuiveren. Mogelijkheden zijn restwater van de mestverwerking, spui uit bodemloze teelten of restwater van aquacultuur. Stikstof (N) en fosfor (P) zijn immers nodig voor de groei van eendenkroos. Op nutriëntrijke media kan eendenkroos 30 tot 45% eiwit bevatten. Hierbij springt vooral de aminozuursamenstelling van de plantaardige eiwitten in het oog: de hoge gehaltes lysine en methionine maken dat de eiwitkwaliteit sterk overeenkomt met de kwaliteit van dierlijk eiwit. Dit maakt eendenkroos een veelbelovend gewas voor zowel menselijke voeding als voor diervoeder (varkens, kippen en vissen).

dinsdag 4 december 2018/Auteur: Vandewoestijne Elise/Aantal keer bekeken (19863)/Commentaren (0)/
Tags: innovatie
Spirulina: een microalg met potentieel

Spirulina: een microalg met potentieel

In het kader van het project Interreg V Vlaanderen-Nederland 'De Blauwe Keten'

Spirulina is de belangrijkste commerciële bron van de natuurlijke kleurstof fycocyanine. Fycocyanine heeft een intens blauwe kleur en wordt veel gebruikt om snoepgoed te kleuren. Spirulina kan tot 20% fycocyanine bevatten. Wereldwijd wordt er jaarlijks ongeveer 5.000 ton Spirulina gekweekt en ongeveer 3% hiervan wordt verwerkt tot een fycocyanine-extract dat kan worden gebruikt als blauwe kleurstof. Fycocyanine biedt ook nog andere gezondheidsvoordelen aangezien het een antioxidant is met een aangetoonde werking tegen radicalen en zelfs een ondersteunende functie heeft van spieren bij het sporten.

dinsdag 4 december 2018/Auteur: Vandewoestijne Elise/Aantal keer bekeken (20103)/Commentaren (0)/
Tags: innovatie
Fycocyanine: natuurlijke blauwe kleurstof uit Spirulina

Fycocyanine: natuurlijke blauwe kleurstof uit Spirulina

In het kader van het project Interreg V Vlaanderen-Nederland 'De Blauwe Keten'

Microalgen zijn een waardevolle bron van natuurlijke pigmenten. Eén van de belangrijkste natuurlijke pigmenten afkomstig van microalgen is de blauwe kleurstof fycocyanine. Blauw komt in de natuur zelden voor en de vraag naar natuurlijke kleurstoffen door zowel de voedings-, textiel-, bouw- als papierindustrie neemt sterk toe. De belangrijkste commerciële bron van fycocyanine is de cyanobacterie Spirulina.

dinsdag 4 december 2018/Auteur: Vandewoestijne Elise/Aantal keer bekeken (21974)/Commentaren (0)/
Tags: innovatie
Fycocyanine toegepast als blauwe kleurstof voor textiel

Fycocyanine toegepast als blauwe kleurstof voor textiel

In het kader van het project Interreg V Vlaanderen-Nederland 'De Blauwe Keten'

Hoewel er een groot aantal natuurlijke kleurstoffen bestaat, is er voor bepaalde kleuren weinig keuze. Zo zijn er erg weinig blauwe kleurstoffen. Binnen het project “De Blauwe Keten” gaan we op zoek naar de toepassingsmogelijkheden van fycocyanine, een blauwe kleurstof die wordt gewonnen uit de microalg Spirulina.

dinsdag 4 december 2018/Auteur: Vandewoestijne Elise/Aantal keer bekeken (20613)/Commentaren (0)/
Tags: innovatie
Fycocyanine als natuurlijke kleurstof voor papier/karton, bioplastics en coatings

Fycocyanine als natuurlijke kleurstof voor papier/karton, bioplastics en coatings

In het kader van het project Interreg V Vlaanderen-Nederland 'De Blauwe Keten'

Fycocyanine, een blauw eiwit uit Spirulina, is momenteel de enige natuurlijke blauwe kleurstof die gewonnen kan worden uit een organisme dat op voldoende grote schaal gekweekt kan worden. Om een goed zicht te krijgen op de eigenschappen van de natuurlijke kleurstof fycocyanine in producten zoals papier, karton en biopolymeren, zijn industrieel onderzoek en praktijktesten op een aangepaste state-of-the-art pilot noodzakelijk. Millvision heeft enerzijds de mogelijkheden verkend voor toepassingen bij papier, karton en verpakkingen. Anderzijds zijn de mogelijkheden verkend voor de toepassing in coatings en biocomposieten ten behoeve van een (interieur)bouwontwerp.

dinsdag 4 december 2018/Auteur: Vandewoestijne Elise/Aantal keer bekeken (18750)/Commentaren (0)/
Tags: innovatie
Presentaties netwerkmoment 2018 'Ontdek het potentieel van yacon!'

Presentaties netwerkmoment 2018 'Ontdek het potentieel van yacon!'

In het kader van het Leader project 'Zin voor innovatie: start met nieuwe teelten!'

Op vrijdag 23 november 2018 ging op het PCG het netwerkmoment ‘Ontdek het potentieel van yacon!’ door. De resultaten van het lopende onderzoek op PCG en Vives Hogeschool Roeselare werden voorgesteld aan de aanwezige producenten, verwerkers en handelaars. Ook waren enkele bedrijven te gast die hun ervaring met yacon deelden. Kortom, inspirerende presentaties over het eindeloze potentieel dat yacon te bieden heeft.

Ben je zelf ook nieuwsgierig naar de mogelijkheden van yacon? Neem dan zeker eens een kijkje in de presentaties!

maandag 26 november 2018/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (17963)/Commentaren (0)/
Aquavlan2 geeft goedkeuring aan twee nieuwe vouchers

Aquavlan2 geeft goedkeuring aan twee nieuwe vouchers

In het kader van het Europees Interreg-project 'Aquavlan2 '

Het Europese project Aquavlan2 steunt aquacultuurondernemers met een idee. Via een uniek vouchersysteem worden bedrijfsspecifieke vragen beantwoord. In oktober heeft het vouchercomité twee vouchers goedgekeurd. Het Vlaamse bedrijf Aqua4c en de Nederlander Robbert Willemsen denken na over de productie van roze Omegabaars.  De tweede voucher is voor het Nederlandse bedrijf Sea Protein dat macrowieren wil produceren. 

vrijdag 23 november 2018/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (12738)/Commentaren (0)/
Bezoekersgids: Proefveldbezoek PCG openluchtgroenten 2018

Bezoekersgids: Proefveldbezoek PCG openluchtgroenten 2018

Bezoek aan rassen-, gewasbeschermings- en bemestingsproeven in prei en kolen en een bezoek aan de demoproef groenbedekkers - 15.11.2018

Op donderdag 15 november 2018 organiseerden we een proefveldbezoek in openluchtteelten. De bezoekersgids omvat de rassen-, gewasbeschermings- en bemestingsproeven in prei, kolen, bataat en de demoproef groenbedekkers.

dinsdag 20 november 2018/Auteur: PCG openluchtteam/Aantal keer bekeken (21291)/Commentaren (0)/
Onderzoek bataat 2018: een tipje van de sluier

Onderzoek bataat 2018: een tipje van de sluier

Vanaf eind september werd gestart met het rooien van de verschillende proeven.

Vanaf eind september werd gestart met het rooien van de verschillende proeven. In het veld konden we het effect van de koude nachten zien op het loof. De bovenste bladeren verkleurden zwart en krulden op. In de grond bleef de temperatuur, zelfs bij een gemeten temperatuur aan de grondoppervlake van net onder het vriespunt, boven de 10 °C. Dit is wenselijk voor behoud van kwaliteit van de knollen.

donderdag 15 november 2018/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (10646)/Commentaren (0)/
Verven met kleurstof gewonnen uit de microalg Spirulina

Verven met kleurstof gewonnen uit de microalg Spirulina

De toepassingsmogelijkheden van fycocyanine, een blauwe kleurstof die wordt gewonnen uit de microalg Spirulina

Binnen het project "De Blauwe Keten" gaat Centexbel op zoek naar de toepassingsmogelijkheden van fycocyanine, een blauwe kleurstof die wordt gewonnen uit de microalg Spirulina. Deze presentatie brengt een geïllustreerd verfprotocol dat je begeleidt bij het aanverven van katoen of linnen met deze natuurlijke blauwe kleurstof.

dinsdag 9 oktober 2018/Auteur: Vandewoestijne Elise/Aantal keer bekeken (17658)/Commentaren (0)/
Tags: innovatie
Ontdek het potentieel van ulluco!

Ontdek het potentieel van ulluco!

In het kader van het Leader-project 'Zin voor innovatie: start met nieuwe teelten'

Ulluco (Ullucus tuberosus) behoort samen met de oca, mashua en de aardappel tot de belangrijkste voedingsgewassen uit de Andes.

maandag 17 september 2018/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (24924)/Commentaren (0)/
Ontdek het potentieel van crosne!

Ontdek het potentieel van crosne!

In het kader van het Leader-project 'Zin voor innovatie: start met nieuwe teelten'

Crosne (Stachys sieboldii syn. affinis) – ook gekend als Japanse Andoorn of Chinese Artisjok – is een plant afkomstig uit Noord-China. Bij intrede in Europa in de 19e eeuw werd deze plant voor het eerst op iets grotere schaal geteeld nabij de Franse stad ‘Crosne’. Aangezien de Chinese naam voor de Fransen moeilijk uit te spreken was, werd het gewas omgedoopt tot crosne.

maandag 17 september 2018/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (24534)/Commentaren (0)/
Ontdek het potentieel van mashua!

Ontdek het potentieel van mashua!

In het kader van het Leader-project 'Zin voor innovatie: start met nieuwe teelten'

Mashua (Tropaeolum tuberosum) – ook wel knolcapucien genoemd – is een klimplant uit de familie Tropaeolaceae, verwant aan de Oost-Indische kers. Het gewas wordt verbouwd in Zuid-Amerika en wordt door de inheemse bevolking beschouwd als een erg voedzaam knolgewas. Ook op vele andere plaatsen in de wereld wordt ondertussen geëxperimenteerd met het telen van mashua.

maandag 17 september 2018/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (23251)/Commentaren (0)/
Tags: afzet
Ontdek het potentieel van oca!

Ontdek het potentieel van oca!

In het kader van het Leader-project 'Zin voor innovatie: start met nieuwe teelten'

Oca (Oxalis tuberosa) of knolklaverzuring is een plant uit de klaverzuringfamilie. Het is één van de belangrijkste voedingsgewassen uit het Andesgebergte. Ondanks dat het reeds in de 19e eeuw naar Europa werd ingevoerd, is het pas de laatste jaren dat deze kleurrijke knolletjes aan populariteit winnen.

maandag 17 september 2018/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (24315)/Commentaren (0)/
Proof of concept hydroprei bevestigt

Proof of concept hydroprei bevestigt

In het kader van het provinciaal proefproject 'Ontwikkeling van de teelt van prei in hydrocultuur'

Recente internationale handelsovereenkomsten creëren interessante nieuwe exportmogelijkheden van één van onze vaandeldragers uit de groenteteelt: prei. Deze grotendeels onbenutte markten, en stilaan ook de Europese, verlangen echter een zeer kwalitatief product. PCG zet daarom in op onderzoek naar de beschutte hydroteelt van prei om dit te kunnen aanbieden.

zondag 16 september 2018/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (16199)/Commentaren (0)/
Lanceer jouw business-idee in de aquacultuursector

Lanceer jouw business-idee in de aquacultuursector

In het kader van het Europees Interreg-project 'Aquavlan2 '

Dankzij het vouchersysteem van het Interreg-project Aquavlan2 krijg je als aquacultuur-ondernemer een unieke kans. Je kan tot € 30.000 steun ontvangen om je idee tot een businessconcept uit te werken. Heb je zelf een idee? Dien dan jouw voucher in bij de aquaconsulent.

vrijdag 7 september 2018/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (11499)/Commentaren (0)/
Info over technieken voor aquaponics gebundeld in document

Info over technieken voor aquaponics gebundeld in document

In het kader van het Interreg V-project Vlaanderen-Nederland 'Aqua-vlan 2'

Met aquaponics worden 2 sectoren, de visteelt en de groenteteelt, samengebracht en veel technieken die gekend zijn in één van deze of beide sectoren kunnen helpen om aquaponics als geheel te optimaliseren. Deze technieken werden door de projectpartners gebundeld in een inventarisatiedocument waarvan de eerste versie nu beschikbaar is. Het document is een bundeling van verschillende hoofdstukken die elk een bepaald aspect van aquaponics aan bod laten komen. Zo is er een hoofdstuk dat meer info geeft over de wetgeving en dat doorverwijst naar de verantwoordelijke instanties in Vlaanderen en Nederland. In een ander hoofdstuk wordt ingegaan op filtertechnieken, terwijl een volgend onderdeel dan weer over waterontsmetting gaat.

dinsdag 14 augustus 2018/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (19462)/Commentaren (0)/
Inventarisatie van technieken voor kringloopsluiting in de zoetwateraquacultuur

Inventarisatie van technieken voor kringloopsluiting in de zoetwateraquacultuur

In het kader van het Interreg V-project Vlaanderen-Nederland 'Aqua-vlan 2'

Naast de waterfractie die hergebruikt kan worden op het tuinbouwbedrijf als basis voor de voedingsoplossing, beschikt het aquacultuurbedrijf ook over een andere reststroom: spuislib. Dit spuislib kan verder gevalideerd worden op verschillende manieren en kan toepassingen vinden als meststof, of voor de productie van biogas en groene stroom. In dit verwerkingsproces kunnen technieken als coagulatie en flocculatie helpen bij het indikken van de slibfractie. Door fermentatie kan bijvoorbeeld biogas geproduceerd worden. Wat overblijft, het digestaat, kan toepassing vinden als meststof in de landbouw en zo is de cirkel rond.

maandag 13 augustus 2018/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (17237)/Commentaren (0)/
Bezoekersgids proefveldbezoek openlucht groenten 2018

Bezoekersgids proefveldbezoek openlucht groenten 2018

Thema gewasbescherming - 21.06.2018

Het proefveldbezoek openlucht groenten met als thema gewasbescherming ging door op donderdag 21 juni 2018.

maandag 2 juli 2018/Auteur: PCG openluchtteam/Aantal keer bekeken (14351)/Commentaren (0)/
Natuurlijke blauwe kleurstof uit Spirulina

Natuurlijke blauwe kleurstof uit Spirulina

In het kader van het Interreg V-project Vlaanderen-Nederland 'De Blauwe Keten'

Kunnen we in de glastuinbouw op commerciële schaal micro-algen (Spirulina) kweken voor de productie van een natuurlijke blauwe kleurstof? Dit als vervanger van de artificiële variant Briljant Blauw (E133).

dinsdag 29 mei 2018/Auteur: Vandewoestijne Elise/Aantal keer bekeken (24197)/Commentaren (0)/
Vlaanderen loopt warm voor bataat

Vlaanderen loopt warm voor bataat

In het kader van het VLAIO LA-traject 'Succesvolle uitbouw van de teelt van bataat in Vlaanderen'

Half mei is het zover, dan komt het plantmateriaal van bataat toe op PCG en worden de geplande proeven voor 2018 aangelegd. Met de warmere temperaturen in het vooruitzicht hopen we alvast dat niet alleen de teler maar ook de bodem warm loopt voor bataat. Om deze nieuwe teelt verder te optimaliseren staan verschillende proeven op het programma in 2018.

donderdag 3 mei 2018/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (10567)/Commentaren (0)/
Dankzij het Aquavlan2-project krijgen elf bedrijven de kans om hun idee tot een businessconcept uit te werken

Dankzij het Aquavlan2-project krijgen elf bedrijven de kans om hun idee tot een businessconcept uit te werken

In het kader van het Europees Interreg-project 'Aquavlan2 '

Het project Aquavlan2 steunt ondernemers binnen aquacultuur met een idee. Via een vouchersysteem worden hun bedrijfsspecifieke vragen beantwoord.  Het vouchercomité gaf op 16 april 2018 goedkeuring aan twee nieuwe aanvragen. In totaal kregen reeds elf bedrijven een voucher toegekend. 

maandag 30 april 2018/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (11962)/Commentaren (0)/
Ken je knolletjes: resultaten consumentenenquête

Ken je knolletjes: resultaten consumentenenquête

In het kader van het Leader Vlaamse Ardennen project 'Zin voor innovatie: start met nieuwe teelten'

Op 1 januari 2017 is het project ‘Zin voor innovatie: start met nieuwe teelten!’ aangevat in het Leader-gebied Vlaamse Ardennen. Binnen dit project willen we telers laten kennismaken met nieuwe, nog ongekende soorten die potentieel bieden voor onze regio. Om te bepalen op welke teelten kan ingezet worden, is het belangrijk om de interesse en aankoopbereidheid van de consument in  nieuwe soorten te kennen.

vrijdag 20 april 2018/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (14211)/Commentaren (0)/
Hoe verkrijg je als glastuinbouwer een winwin-situatie met een viskwekerij?

Hoe verkrijg je als glastuinbouwer een winwin-situatie met een viskwekerij?

In het kader van het Interreg V Vlaanderen-Nederland project 'AQUA-VLAN 2 '

Aquaponics, je hebt er misschien al van gehoord. Het is de combinatie van vis- en groenteteelt. Een viskweker heeft nood aan kwaliteitsvol water dat hij bij de glastuinbouwer kan vinden. Na het gebruik kan het water vol nutriënten terug naar de teler. Die gebruikt het op zijn beurt om gewassen te kweken.

vrijdag 20 april 2018/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (10401)/Commentaren (0)/
Tags: innovatie
Terugblik kick-off meeting 'CropExplore'

Terugblik kick-off meeting 'CropExplore'

Exploratie van alternatieve grondstoffen voor toepassing in de voedingssector

Op de kick-off meeting van dit project stelde PCG yacon voor aan de aanwezige voedingsbedrijven. Yacon biedt niet alleen voor telers potentieel als lokale, duurzame teelt. 

maandag 19 maart 2018/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (13058)/Commentaren (0)/
Glasteelt een win-win situatie met viskwekerij?

Glasteelt een win-win situatie met viskwekerij?

Hoe verkrijg je als glastuinbouwer een win-win situatie met een viskwekerij?

Aquaponics, je hebt er misschien al van gehoord. Het is de combinatie van vis- en groenteteelt. Een viskweker heeft nood aan kwaliteitsvol water die hij bij de glastuinbouwer kan vinden. Na het gebruik kan het water vol nutriënten terug naar de teler die het op zijn beurt hergebruikt om gewassen te kweken. Interesse in een samenwerking met een viskweker, maar je hebt nog vragen rond de werking en haalbaarheid voor jouw bedrijf? Lees dan zeker verder.

maandag 5 maart 2018/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (11725)/Commentaren (0)/
Yacon gaan opbrengst en smaak hand in hand?

Yacon gaan opbrengst en smaak hand in hand?

Rassen- en consumentenonderzoek yacon 2017

Yacon kreeg dan ook de laatste tijd - terecht - media-aandacht. Zelfs het VRT-nieuws berichtte over deze nieuwe groente. Helemaal nieuw is de groente niet meer, PCG doet al sinds 2011 onderzoek naar dit knolgewas, maar ze is nog vrij onbekend bij de consument.

maandag 5 maart 2018/Auteur: Ryckeboer Tijl/Aantal keer bekeken (14506)/Commentaren (0)/
Vele kleintjes maken een groot: Andesknollen, oca, ulluco, mashua en crosne

Vele kleintjes maken een groot: Andesknollen, oca, ulluco, mashua en crosne

Minder gekende gewassen die het Andesgebied als hun moederland mogen beschouwen.

Er zijn echter nog verschillende andere, minder gekende gewassen die het Andesgebied als hun moederland mogen beschouwen. Het gaat dan onder meer om oca of knolklaverzuring (Oxalis tuberosa), ulluco (Ullucus tuberosus) en mashua of knolcapucien. (Tropaeolum tuberosum). Tijdens een eerste test bekeken we of het haalbaar is om deze gewassen met succes te telen in de Kruishoutemse zandgrond. 

vrijdag 26 januari 2018/Auteur: Ryckeboer Tijl/Aantal keer bekeken (17817)/Commentaren (0)/
Ontwikkeling van de teelt van prei in hydrocultuur

Ontwikkeling van de teelt van prei in hydrocultuur

Het PCG heeft de afgelopen jaren al op kleine schaal geëxperimenteerd met een alternatief teelt- en dragersysteem voor de grondloze teelt van prei.

Het PCG heeft de afgelopen jaren al op kleine schaal geëxperimenteerd met een alternatief teelt- en dragersysteem voor de grondloze teelt van prei om het systeem zoveel mogelijk te kunnen automatiseren. De eerste resultaten hiervan waren alvast veelbelovend.

vrijdag 26 januari 2018/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (5212)/Commentaren (0)/
Teelthandleiding bataat (Ipomoea batatas)

Teelthandleiding bataat (Ipomoea batatas)

De wortels zijn een grote bron van energie en zijn bovendien ook rijk aan mineralen en vitamines.

Bataat of zoete aardappel behoort tot de familie van de Convolvulaceae. Tot deze familie behoren ook onder andere onkruiden zoals haagwinde en akkerwinde. Het gewas wordt voornamelijk geteeld voor zijn opslagwortels. De wortels zijn namelijk een grote bron van energie en zijn bovendien ook rijk aan mineralen en vitamines (A, B3 en B5).

vrijdag 12 januari 2018/Auteur: Ryckeboer Tijl/Aantal keer bekeken (23517)/Commentaren (0)/
Onderzoek naar extratie van blauwe kleurstof uit algen, eiwitten uit eendenkroos

Onderzoek naar extratie van blauwe kleurstof uit algen, eiwitten uit eendenkroos

In het kader van het project Interreg V Vlaanderen-Nederland 'De Blauwe Keten'

In het project Blauwe Keten worden de mogelijkheden onderzocht voor algenteelt in de glastuinbouw in Vlaanderen en Zuid-Nederland. In onze kennisclip wordt het onderzoek aan u uitgelegd.

vrijdag 5 januari 2018/Auteur: Vandewoestijne Elise/Aantal keer bekeken (16323)/Commentaren (0)/
Tags: innovatie
Try out teelt van verse look

Try out teelt van verse look

Op het PCG zijn wij dit najaar gestart met het testen van de mogelijkheden voor deze teelt.

Verse look wordt geplant tussen eind oktober en december en wordt geoogst tussen april en juni. PCG heeft een beperkte oppervlakte geplant op de zandgrond van het PCG en de zwaardere grond in Oudenaarde (Tivoli, Sint-Bernardustechnicum). De look is net aan het opkomen.

zaterdag 30 december 2017/Auteur: DE REYCKE LUC/Aantal keer bekeken (9272)/Commentaren (0)/
Onderzoek naar teeltoptimalisatie van micro-algen gaat onverminderd verder

Onderzoek naar teeltoptimalisatie van micro-algen gaat onverminderd verder

In het kader van het Interreg V-project Vlaanderen-Nederland 'De Blauwe Keten'

Het PCG zet in op verdere teeltoptimalisatie om te komen tot een rendabel model voor glastuinbouwbedrijven die aan de slag willen gaan met de innovatieve teelt van micro-algen.

zaterdag 30 december 2017/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (13280)/Commentaren (0)/
Tags: innovatie
Bataat gewasbescherming onkruiden 2017

Bataat gewasbescherming onkruiden 2017

Selectiviteit van herbiciden voor de onkruidbestrijding in bataat 2017

Momenteel is in België geen enkele pesticide erkend in de teelt van bataat. Onkruid kan een probleem zijn in deze teelt. Daarom dat dan ook deze verkennende proef werd aangelegd.

vrijdag 15 december 2017/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (19924)/Commentaren (0)/
Bataat teelttechniek nachtvorstgevoeligheid 2017

Bataat teelttechniek nachtvorstgevoeligheid 2017

Gevoeligheid en afdekken van bataat tegen (nacht)vorst 2017

Bataat onderzoek nachtvorstgevoeligheid bij een planting in het voorjaar waar nog late nachtvorst voorkomt met geen afdekking, vliesdoek, Howicover en gaatjesplastiek.

vrijdag 15 december 2017/Auteur: Ryckeboer Tijl/Aantal keer bekeken (9390)/Commentaren (0)/
Bataat rooidemo Werktuigendagen 2017

Bataat rooidemo Werktuigendagen 2017

Rooidemo bataat Internationale Werktuigendagen 2017

Door de stijgende interesse in de teelt van bataat bij telers was er vraag naar een demonstratie van het rooien van bataat. Op de terreinen van de werktuigendagen werd daarom in 2017 een demonstratieveld aangelegd dat werd gerooid tijdens het evenement. Er werd ook van de gelegenheid gebruik gemaakt om plantmateriaal van verschillende ouderdom te vergelijken.

 
vrijdag 15 december 2017/Auteur: Ryckeboer Tijl/Aantal keer bekeken (10688)/Commentaren (0)/
Bataat teelttechniek plantmateriaal, irrigatie en afdekking 2017

Bataat teelttechniek plantmateriaal, irrigatie en afdekking 2017

Demo teelttechniek bataat (Ipomoea batatas) 2017

Deze proef werd aangelegd om teelttechnische inzichten te verwerven in de teelt van bataat (Ipomoea batatas). Zo vergeleken we verschillende soorten plantmateriaal en het effect van irrigatie en grondbedekking met zwarte folie (warmte) in deze teelt.

vrijdag 15 december 2017/Auteur: Ryckeboer Tijl/Aantal keer bekeken (24468)/Commentaren (0)/
Demonstratie innovatieve teelten 2017

Demonstratie innovatieve teelten 2017

Demo innovatieve teelten met oca, mierikswortel, ulluco, crosne en suikerwortel 2017

Demo innovatieve teelt met Oca New Zealand (Kwekerij Zoetewei), Oca Zoetewei (Kwekerij Zoetewei), Oca Mimic White (Kwekerij Zoetewei), Oca White wonder (Kwekerij Zoetewei), Oca wit (Kruiden Claus), Mierikswortel (Kruiden Claus), Ulluco Long yellow (Kwekerij Zoetewei), Ulluco Beet red (Kwekerij Zoetewei), Crosne (Kwekerij Zoetewei), Suikerwortel (Kwekerij Zoetewei).

vrijdag 15 december 2017/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (14408)/Commentaren (0)/
Verse look teelttechniek herfst 2017

Verse look teelttechniek herfst 2017

Teelttechnische proef verse look (herfst) 2017

Teelttechnische proef verse look (herfst) 2017 met onderzoek verse look geteeld in zandleem en verse look geteeld in zand. De beste plantperiode voor verse knoflook is de maand oktober. Wij plantten eind oktober – begin november.

vrijdag 15 december 2017/Auteur: DE REYCKE LUC/Aantal keer bekeken (8889)/Commentaren (0)/
Bataat teelttechniek opkweek onder glas 2017

Bataat teelttechniek opkweek onder glas 2017

Opkweek plantenmateriaal bataat (Ipomoea batatas) onder glas 2017

Deze proef werd aangelegd om na te gaan of het haalbaar is om eigen plantmateriaal van bataat (Ipomoea batatas) te vermeerderen onder glas, zodat er volwaardig plantmateriaal voorhanden is om uit te planten in vollegrond omstreeks medio mei.

vrijdag 15 december 2017/Auteur: Ryckeboer Tijl/Aantal keer bekeken (19875)/Commentaren (0)/
Prei innovatie hydroteelt 2017

Prei innovatie hydroteelt 2017

Opkweek prei als uitgangsmateriaal voor hydroteelt 2017

Welk substraat geschikt is voor de opkweek van preiplanten die het ideaal uitgangsmateriaal vormen voor hydroteelt onderzoek met Perspotgrond, Traygrond, Steenwol plug, Sublime plug (28 mm), Sublime plug (53 mm), Xcel plug, Xtract plug, Paperpot, Obturoflex, Jiffy-7C plug en Preforma plug.

vrijdag 15 december 2017/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (6765)/Commentaren (0)/
Tomaat in een hydroponic en aquaponic teeltsysteem 2017

Tomaat in een hydroponic en aquaponic teeltsysteem 2017

Teelt van tomaat in een hydroponic en aquaponic teeltsysteem: vergelijkende studie 2017

Vergelijkende studie van de teelt van tomaten in een hydroponic teeltsysteem versus een aquaponic teeltsysteem. Hebben de verschillende teeltsystemen een invloed op de opbrengst en kwaliteit van de tomaten? Hoeveel vis kan gekweekt worden per m² tomaat?

vrijdag 15 december 2017/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (24938)/Commentaren (0)/
Hoe kan ik yacon het best bewaren?

Hoe kan ik yacon het best bewaren?

Fiche yacon bewaring van broed- en eetknollen

Zowel de broedknollen als de eetknollen kunnen relatief lang bewaard worden mits aangepaste bewaaromstandigheden.

woensdag 13 december 2017/Auteur: Ryckeboer Tijl/Aantal keer bekeken (21161)/Commentaren (0)/
Tags: bewaring
Ooit al eens yacon, crosne of bataat gegeten?

Ooit al eens yacon, crosne of bataat gegeten?

Enkele bijzondere groenten uit de grond van het Proefcentrum voor de Groenteteelt in Kruishoutem.

Goed nieuws voor culinaire avonturiers. Want voortaan vind je in onze supermarkten ook yacon, een knolgroente uit het Andesgebergte. Omdat jongeren steeds vaker op zoek zijn naar exotische smaken, wagen onze landbouwers zich al eens aan ‘alternatieve gewassen’. Wij spitten enkele bijzondere groenten uit de grond van het Proefcentrum voor de Groenteteelt in Kruishoutem.

maandag 4 december 2017/Auteur: Ryckeboer Tijl/Aantal keer bekeken (18651)/Commentaren (0)/
Tags:
PlattelandsPret: nieuwe teelt de bataat

PlattelandsPret: nieuwe teelt de bataat

De eerste proeven op Vlaamse bodem zijn alvast veelbelovend.

Bataat, ook wel zoete aardappel genoemd, is een knolgewas afkomstig uit de tropische en subtropische delen van Centraal- en Zuid-Amerika. Wereldwijd behoort het gewas tot de top 10 van de meest geteelde gewassen. Het gewas wordt voornamelijk geteeld om zijn opslagwortels die een grote bron van energie en voedingsstoffen zijn. De eerste proeven op Vlaamse bodem zijn alvast veelbelovend.

maandag 4 december 2017/Auteur: Ryckeboer Tijl/Aantal keer bekeken (15808)/Commentaren (0)/
Tomaten en omegabaars: beste vrienden in een aquaponic systeem

Tomaten en omegabaars: beste vrienden in een aquaponic systeem

In het kader van het MIP-project STOKSTROOM: ‘Sluiting van de water en nutriëntenstromen in het Stokstrorm aquapak’

Het PCG werkte de voorbije twee jaren mee in het MIP-project STOKSTROOM, waarin onderzoek gedaan werd naar alle aspecten van een aquaponicsysteem met omegabaars en tomaat. Dit project werd opgestart samen met onder andere viskwekerij Aqua4C en tomatenbedrijf Tomato Masters, die in 2018 een aquaponicsysteem willen opstarten. Omdat het om een pioniersproject gaat, was onderzoek noodzakelijk om optimale resultaten voor beide teelten te verzekeren.

dinsdag 28 november 2017/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (20027)/Commentaren (0)/
Voor het eerst yacon geveild in Roeselare

Voor het eerst yacon geveild in Roeselare

Onder begeleiding van de veiling REO en het Provinciaal Proefcentrum voor de Groenteteelt Oost-Vlaanderen (PCG)

Voor de eerst keer ooit heeft de REO Veiling in Roeselare de exotische groente yacon geveild. Het van oorsprong Boliviaanse knolgewas werd geleverd door een Poperingse leverancier die daarmee voor een West-Vlaamse primeur zorgt.

zondag 26 november 2017/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (6023)/Commentaren (0)/
Tags: afzet
Netwerkmoment rond eetbare bloemen trekt veel geïnteresseerden

Netwerkmoment rond eetbare bloemen trekt veel geïnteresseerden

In het kader van het PDPO III-project 'Eetbare bloemen: sierlijk én smakelijk!' - vrijdag 22 september 2017

Voor het telen en vermarkten van eetbare bloemen is heel wat kennis noodzakelijk. Niet enkel teelttechnisch dient er nog heel wat uitgeklaard te worden, ook op wetgevend vlak en bewaring is het een uitdaging. Toch kunnen eetbare bloemen ook kansen creëren voor een aantal bedrijven.

donderdag 2 november 2017/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (3553)/Commentaren (0)/
Neem deel aan de enquête rond ‘nieuwe groenten’

Neem deel aan de enquête rond ‘nieuwe groenten’

en win een groentemand

Staat u open voor het gebruik van nieuwe groenten? Dit willen we graag te weten komen aan de hand van een enquête in kader van het project ‘Zin voor innovatie: start met nieuwe teelten!’ dat loopt binnen het Leader gebied Vlaamse Ardennen. Met deze enquête wil het PCG de kennis van en interesse in nieuwe gewassen bij particuliere en professionele gebruikers in kaart brengen.

maandag 23 oktober 2017/Auteur: PCG team/Aantal keer bekeken (11760)/Commentaren (0)/
Aquacultuur op weg naar rendabiliteit?

Aquacultuur op weg naar rendabiliteit?

In het kader van het Europees Interreg-project 'Aquavlan2 '

Op de kick off van het Interreg project Aquavlan2 in Inagro (Roeselare) kon een debat over aquacultuur niet uitblijven. Hoe zit het immers met de rendabiliteit van aquacultuur? Daarover debatteerden Jaap Broodman, directeur van de afdeling visserij en aquacultuur te Zeeland (NL), Bart Naeyaert en Alexander Vercaemer, beiden gedeputeerden van respectievelijk West- en Oost-Vlaanderen.

maandag 9 oktober 2017/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (11781)/Commentaren (0)/
Tags: innovatie
Aquacultuur, voer voor specialisten?

Aquacultuur, voer voor specialisten?

In het kader van het Europees Interreg-project 'Aquavlan2 '

Enige tijd geleden vond de kick-off van het Interreg-project Aquavlan2 plaats in Inagro te Roeselare. Aquacultuur in Vlaanderen en Nederland dus: hiermee wordt de teelt van vissen en schaal- en schelpdieren bedoeld, aan land of in zee. Aquavlan1 richtte zich vooral op het ontwikkelen van de aquacultuursector. Hierin wil Inagro de bestaande bedrijven ondersteunen met specifiek onderzoek, samen met hun partners Ugent, HZ, Odisee, PCG, ILVO, Empro... Zo zal er onderzoek gedaan worden naar het sluiten van kringlopen binnen de zoetwater aquacultuur (vb tuinbouw combineren met vis) en het sluiten van kringlopen in de maricultuur. Verder wordt naar opties gezocht voor nieuwe voeders voor schelpdieren en vissen.

maandag 9 oktober 2017/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (14553)/Commentaren (0)/
Tags: innovatie
Aquaponics, een samenvoeging van aquacultuur en hydroponics

Aquaponics, een samenvoeging van aquacultuur en hydroponics

In het kader van het Europees Interreg-project 'Aquavlan2 '

Het nutriëntenrijke water uit de zoetwateraquacultuur zou ook gevalideerd kunnen worden in de hydroteelt als basis voor de voedingsoplossing. Deze potentiële wisselwerking tussen aquacultuur en hydroponics ligt aan de basis van aquaponics.

maandag 9 oktober 2017/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (9531)/Commentaren (0)/
Tags: innovatie
Presentaties Netwerkmoment eetbare bloemen

Presentaties Netwerkmoment eetbare bloemen

Gericht naar professionele tuinders, gespecialiseerde groothandel en horeca - vrijdag 22.09.2017

Op vrijdag 22 september 2017 kon je deelnemen aan het Netwerkmoment eetbare bloemen. Zowel voor de horeca als voor de teler lonkt de kans om dit product mee op te nemen in hun werking en zo een waardevol extraatje te creëren. Voor de teler kan dit een zekerder inkomen betekenen; de restauranthouder verfijnt zijn menu en geeft het een extra karakter door tevens het regionale te benadrukken.

donderdag 28 september 2017/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (25737)/Commentaren (0)/
Infofiche Bewaring van eetbare bloemen

Infofiche Bewaring van eetbare bloemen

In het kader van het PDPO III-project 'Eetbare bloemen: sierlijk én smakelijk!'

Eetbare bloemen omvatten een breed gamma die wat betreft bewaring niet allemaal dezelfde optimale bewaarwijze hebben. Telers combineren toch vaak verschillende soorten in één verpakking waardoor een compromis bewaarconditie vereist is die voor alle verpakte bloemen geschikt is. Hieronder geven we u een aantal aandachtspunten die het uitstalleven en de bewaarduur van de bloemen kan verbeteren.

donderdag 28 september 2017/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (24676)/Commentaren (0)/
Tags: bewaring
Infofiches teelt, bewaring en vermarkting van eetbare bloemen binnen wetgevend kader

Infofiches teelt, bewaring en vermarkting van eetbare bloemen binnen wetgevend kader

Een teelt die als differentiatie en innovatie kan fungeren op het groente- en/of sierteeltbedrijf.

De projectwerking rond eetbare bloemen bereikt dit najaar zijn hoogtepunt met de organisatie van een afsluitend netwerkmoment en de publicatie van verschillende infofiches die de voornaamste resultaten uit het project bundelen. Het PCG, PCS en VCBT ontwikkelden samen, elk vanuit hun eigen expertise, praktische tips en tricks voor de teelt, de bewaring en de vermarkting van eetbare bloemen binnen het wetgevend kader.

donderdag 28 september 2017/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (18372)/Commentaren (0)/
Infofiche Teelt van Crocus sativus — Saffraankrokus

Infofiche Teelt van Crocus sativus — Saffraankrokus

In het kader van het PDPO III-project 'Eetbare bloemen: sierlijk én smakelijk!'

De saffraankrokus, Crocus sativus, behoort tot de lissenfamilie (Iridaceae) en kent zijn oorsprong in Griekenland of Zuidwest-Azië. Naast Crocus sativus zijn er nog heel wat andere krokussen zoals de C. hadriatus, C. niveus, C. thomasii, C. pallasii, C. oreocreticus … Deze krokussen hebben allemaal kleinere meeldraden dan de Crocus sativus en zijn dus minder geschikt voor de teelt van saffraan.

donderdag 28 september 2017/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (23416)/Commentaren (0)/
Infofiche Algemene teelttips voor eetbare bloemen

Infofiche Algemene teelttips voor eetbare bloemen

In het kader van het PDPO III-project 'Eetbare bloemen: sierlijk én smakelijk!'

Teelt van eetbare bloemen kan zowel in vollegrond als in pot. Deze keuze zal afhankelijk zijn van de bedrijfsvoering. Als men de bloemen als biologisch product wil commercialiseren, is men wel genoodzaakt om de planten in vollegrond te telen.

donderdag 28 september 2017/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (23122)/Commentaren (0)/
Infofiche Gewasbescherming eetbare bloemen

Infofiche Gewasbescherming eetbare bloemen

In het kader van het PDPO III-project 'Eetbare bloemen: sierlijk én smakelijk!'

Om te weten welke insecten of schimmels zich op de planten bevinden is monitoring essentieel. Op regelmatige tijdstippen een steekproef nemen en enkele planten bekijken is zeker aan te raden. Daar vaak enkel de bloemen worden gecommercialiseerd, kan bij het blad een zekere schadedrempel wel getolereerd worden.

donderdag 28 september 2017/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (21302)/Commentaren (0)/
Infofiche Eetbare bloemen telen voor de voedselketen

Infofiche Eetbare bloemen telen voor de voedselketen

In het kader van het PDPO III-project 'Eetbare bloemen: sierlijk én smakelijk!'

Ook al gaat het vaak om de zelfde bloemensoorten, toch zijn het telen voor de sierteelt en het telen voor de voedselketen twee erg verschillende zaken die strikt uit elkaar moeten gehouden worden. Wanneer een sierteeltbedrijf wil starten met het produceren van bloemen voor consumptie, moet het eerst het Federaal Agentschap voor de Veiligheid van de Voedselketen (FAVV) hiervan op de hoogte stellen. Alle bedrijven die bv. door het telen van eetbare gewassen of het aanbieden van voedsel op het bedrijf in contact komen met de voedselketen, moeten geregistreerd zijn bij het FAVV

donderdag 28 september 2017/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (21847)/Commentaren (0)/
Infofiche Gebruik van eetbare bloemen

Infofiche Gebruik van eetbare bloemen

In het kader van het PDPO III-project 'Eetbare bloemen: sierlijk én smakelijk!'

Het eten van bloemen is op zich geen nieuw concept, maar het is wel een gewoonte die aan een opmars bezig is. Eetbare bloemen zijn hét ingrediënt voor een instant lentegevoel op je bord. De verschillende soorten zijn veelzijdig in gebruik en kleurrijk. Niet alleen op je bord, maar ook in cocktails kan je ze tegenwoordig regelmatig aantreffen.

donderdag 28 september 2017/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (20023)/Commentaren (0)/
Ontdek het potentieel van bataat!

Ontdek het potentieel van bataat!

Innovatief én duurzaam met verschillende kleuren en smaken met voor elk wat wils

Bataat (Ipomoea batatas) – ook wel zoete aardappel genoemd – is een knolgewas afkomstig uit de tropische en subtropische delen van Centraal- en Zuid-Amerika. In tegenstelling tot wat de naam doet vermoeden, behoort de ‘zoete aardappel’ niet tot de familie van de Solanaceae zoals de aardappelen, maar wel tot de Convulvulaceae, de windefamilie.

vrijdag 15 september 2017/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (23043)/Commentaren (0)/
Ontdek het potentieel van yacon!

Ontdek het potentieel van yacon!

Yacon bevat een intrigerend smakenpalet

Yacon (Smallanthus sonchifolius) - ook wel Boliviaanse zonnewortel of grondappel genoemd - is een knolgewas uit de Andes. Het is een zeer veelzijdige plant. In Zuid-Amerika worden alle delen van de plant gebruikt. De knollen kunnen zowel vers verwerkt worden als bewaard worden.

vrijdag 15 september 2017/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (24177)/Commentaren (0)/
Bezoekersgids proefveldbezoek innovatieve teelten 2017

Bezoekersgids proefveldbezoek innovatieve teelten 2017

Eetbare bloemen, demo (oca, ulluco, crosne, mierikswortel, suikerwortel), yacon en bataat - donderdag 14.09.2017

Op donderdag 14 september 2017 organiseerde we een proefveldbezoek innovatieve teelten. Het programma omvatte het bezoeken van de eetbare bloemen, de demo (oca, ulluco, crosne, mierikswortel, suikerwortel), yacon en bataat op het PCG.

vrijdag 15 september 2017/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (26264)/Commentaren (0)/

STOKSTROOM - Sluiting van water- en nutriëntenstromen in Stokstorm aquapark

Project met de steun van MIP (Milieu- en energietechnologie Innovatie Platform) - Looptijd 01/09/2015- 31/08/2017

Het doel van het project is te onderzoeken wat de mogelijkheden zijn om een kringloopsluiting te realiseren op het gebied van water en nutriënten tussen zoetwateraquacultuur en glastuinbouw zonder dat dit risico’s oplevert voor de gewassen, het milieu en de voedselveiligheid. Concreet zullen de projectpartners werken aan het ontwikkelen van een set van maatregelen die de koppeling van de zuivere en met nutriënten verrijkt waterstromen van omegabaarskwekerij Aqua4C en tomatenbedrijf Tomato Masters toelaat.

donderdag 31 augustus 2017/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (2)/Commentaren (0)/
Tags: innovatie
Bezoekersgids proefveldbezoek groenten en aardappelen

Bezoekersgids proefveldbezoek groenten en aardappelen

Proefveldbezoek groenten en aardappelen met als thema gewasbescherming - dinsdag 18.07.2017

Op dinsdag 18 juli 2017 organiseerde we een proefveldbezoek aardappelen en openluchtgroentenHet programma omvatte het bezoeken van de gewasbeschermingsproeven in de teelt van bloem-, spruitkool, kruiden, bataat, andijvie en aardappelen

dinsdag 18 juli 2017/Auteur: PCG openluchtteam/Aantal keer bekeken (19786)/Commentaren (0)/
Succesvolle uitbouw van de teelt van bataat in Vlaanderen

Succesvolle uitbouw van de teelt van bataat in Vlaanderen

In het kader van het VLAIO LA-traject 'Succesvolle uitbouw van de teelt van bataat in Vlaanderen'

In oktober 2017 gaat een nieuw La-traject van start dat de uitbouw van de teelt van bataat in Vlaanderen beoogt, zowel op teelttechnisch als economisch vlak, om te komen tot een geschikt product voor afzet via verse markt en verwerkende industrie.

woensdag 12 juli 2017/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (9026)/Commentaren (0)/
Tags:
“Het groene goud” Spirulina en de natuurlijke blauwe kleurstof

“Het groene goud” Spirulina en de natuurlijke blauwe kleurstof

In het kader van het Interreg V-project Vlaanderen-Nederland 'De Blauwe Keten'

Dit groene goud wordt al gebruikt voor verschillende toepassingen, maar onze focus zal liggen op de maximalisatie van de inhoud aan de natuurlijke blauwe kleurstof die deze microalg bevat, genaamd fycocyanine.

woensdag 12 juli 2017/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (20005)/Commentaren (0)/
Tags: innovatie
Het goud van de Andes: maak kennis met talrijke wortel- en knolgewassen

Het goud van de Andes: maak kennis met talrijke wortel- en knolgewassen

Demoveldjes innovatieve teelten bataat en yacon

Op 1 januari 2017 is het Leader-project ‘Zin voor innovatie: start met nieuwe teelten!’ aangevat in het Leader-gebied Vlaamse Ardennen. Binnen dit project willen we telers laten kennismaken met nieuwe, nog ongekende soorten die potentieel bieden voor onze regio. We moeten nu eenmaal mee evolueren met onze tijd en vernieuwing en innovatie zijn hierbij cruciaal.

zaterdag 3 juni 2017/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (15947)/Commentaren (0)/
Opstart piloot op PCG van nieuwe serreteelt: Spirulina

Opstart piloot op PCG van nieuwe serreteelt: Spirulina

Diverse sectoren zoals de textiel-, bouw- en papierindustrie zijn vragende partij

Het PCG heeft op 20 april de aftrap gegeven van het teeltseizoen van de microalg Spirulina. Na enkele verkennende testen te hebben uitgevoerd in het najaar van 2016 om een geschikt oogstsysteem te vinden, is de pilootopstelling terug operationeel.

maandag 29 mei 2017/Auteur: Vandewoestijne Elise/Aantal keer bekeken (18207)/Commentaren (0)/
Tags: innovatie
Vijf bedrijven krijgen goedkeuring voor voucheronderzoek

Vijf bedrijven krijgen goedkeuring voor voucheronderzoek

In het kader van INTERREG V-project Vlaanderen-Nederland: Aquavlan2

In het project Aquavlan2 krijgen ondernemers een unieke kans om zeer bedrijfsspecifieke vragen te laten beantwoorden via een voucher. Zes bedrijven dienden samen vier voucheraanvragen in. Drie aanvragen werden in de maand april 2017 goedgekeurd voor uitvoering. De Vlaamse firma’s Crevetec, Lambers-Seghers, Proviron, Joosen-Luyckx-Aqua-Bio en het Nederlandse Aquaculture Farming Technology (AFT) krijgen zo ondersteuning in hun R&D. Geïnteresseerde bedrijven kunnen hun voucheraanvraag alsnog indienen.

vrijdag 5 mei 2017/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (18580)/Commentaren (0)/
Tags:
Yacon, een knolgewas met mogelijkheden

Yacon, een knolgewas met mogelijkheden

Knolgewas, ook wel zonnewortel of appelwortel genoemd

Op het PCG (Provinciaal Proefcentrum voor de Groen­teteelt Oost-Vlaanderen) wordt intussen al meer dan
5 jaar innovatief onderzoek verricht naar yacon. Dit knolgewas, ook wel zonnewortel of appelwortel genoemd, is familie van de zonnebloem en van de aard­peer. In Europa wordt het gewas slechts in beperkte mate geteeld, maar in Vlaanderen groeit de plant zonder veel problemen.

woensdag 22 februari 2017/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (23963)/Commentaren (0)/
Aquavlan2: aquacultuurproject met unieke mogelijkheden voor bedrijven

Aquavlan2: aquacultuurproject met unieke mogelijkheden voor bedrijven

In het kader van het Europees Interreg-project 'Aquavlan2 '

Aquavlan2 ondersteunt bedrijven in de aquacultuur- en glastuinbouwsector in de grensregio Vlaanderen-Nederland met technische innovatie. De verdere ontwikkeling van technieken moet hen in staat stellen om kringlopen in de zoute en zoete aquacultuur te sluiten, nieuwe voeders voor schelpdieren en vissen te benutten en de grondsmaak in aquatische producten te voorkomen. Daarnaast krijgen ondernemers de unieke kans om zeer bedrijfsspecifieke vragen te laten beantwoorden via een vouchersysteem. Zo wordt de sector verder uitgebouwd en versterken bestaande bedrijven hun concurrentievermogen op wereldschaal.

dinsdag 31 januari 2017/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (26286)/Commentaren (0)/
PlattelandsPret: Innovatieve teelten in de glastuinbouw

PlattelandsPret: Innovatieve teelten in de glastuinbouw

Reportage waarin 2 projecten uit Oost-Vlaanderen worden toegelicht: 'De blauwe keten' en 'AQUA-VLAN 2'.

Interreg Vlaanderen-Nederland subsidieert grensoverschrijdende projecten voor slimme, groene en inclusieve groei. In deze aflevering worden 2 projecten uit Oost-Vlaanderen toegelicht: 'De blauwe keten' en 'AQUA-VLAN 2'.

maandag 16 januari 2017/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (16239)/Commentaren (0)/
Tags:
PlattelandsPret: Innovatieve teelten

PlattelandsPret: Innovatieve teelten

Reportage naar aanleiding van het proefveldbezoek in de innovatieve teelten - 15.09.2016

Het PCG stelt in Kruishoutem de innovatieve teelten voor aan de geïnteresseerden. Momenteel houdt het PCG zich onder andere bezig met de teelt van eetbare bloemen, bataat en yacon. Het PDPO-project 'Eetbare bloemen: sierlijk én smakelijk!' wil het potentieel van de eetbare sierteelt verder uitbouwen tot een professionele, duurzame en milieuvriendelijke teelt.

maandag 16 januari 2017/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (18549)/Commentaren (0)/
Tags:
Bataat gedijt in Vlaamse grond

Bataat gedijt in Vlaamse grond

In het kader van het Leader-project ‘Zin voor innovatie: start met nieuwe teelten!

In navolging van een eerste geslaagde test vorig jaar op het PCG teelden we afgelopen seizoen opnieuw met succes bataat. Met enkele verkennende proeven hoopten we onze kennis over deze nieuwe teelt te verruimen. De eerste resultaten van een teelttechnische proef en een rassenproef zijn ondertussen gekend en komen in dit artikel aan bod.

woensdag 4 januari 2017/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (8088)/Commentaren (0)/
Eerste oogst van bio bataat op PCG is een succes!

Eerste oogst van bio bataat op PCG is een succes!

In het kader van het project 'Teelt van bataat: potentieel voor onze regio?'

De resultaten van het eerste onderzoeksjaar op PCG zijn alvast veelbelovend. Het optimaliseren van een nieuwe teelt gebeurt stap voor stap. Het onderzoek naar de teelt van bataat in Vlaanderen wordt daarom in 2017 zeker verdergezet op het PCG. Via samenwerking met telers zal gewerkt worden rond optimalisatie van verschillende teeltaspecten zoals plantafstand, onkruidbeheersing, mechanisatie,… Ook het rassenonderzoek zal uitgebreid worden met nieuwe rassen.

vrijdag 16 december 2016/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (23717)/Commentaren (0)/
Eetbare bloemen demoproef verschillende soorten 2016

Eetbare bloemen demoproef verschillende soorten 2016

In het kader van het pdpo-project 'Eetbare bloemen: sierlijk én smakelijk!'

Via de demotuin eetbare bloemen laten we telers en chefkoks kennis maken met enkele minder gekende soorten eetbare bloemen. Deze soorten werden puur demonstratief aangelegd en werden voorgesteld op het proefveldbezoek ‘innovatieve teelten’. Bij resultaten en bespreking kunnen foto’s teruggevonden worden van de verschillende soorten eetbare bloemen in de demotuin.

donderdag 15 december 2016/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (26205)/Commentaren (0)/
Tags: rassen
Tomaat voedingsoplossing - optimalisatie natrium in voeder omegabaars 2016

Tomaat voedingsoplossing - optimalisatie natrium in voeder omegabaars 2016

Optimaliseren van het aandeel natrium in het voeder van omegabaars en evalueren van het effect van het natriumgehalte in de voedingsoplossing op de ontwikkeling en kwaliteit van tomaat

Omegabaars is een goede vis om te telen binnen aquaponicssytemen, deze vis kan vegetarisch gevoed worden, waardoor de basis van het voeder arm is aan natrium. Bij carnivore vissen bevat het voeder vismeel of visolie, wat sowieso rijk is aan natrium. Aan het voeder van de omegabaars wordt wel natrium onder de vorm van NaCl toegevoegd om te zorgen dat de vissen voldoende natrium kunnen opnemen. In 2016 werd een voederproef aangelegd om het effect van natriumgehalte in het voeder na te gaan op zowel de vissen als de tomatenplanten.

 

donderdag 15 december 2016/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (18875)/Commentaren (0)/
Teelt van bataat in Vlaanderen: verkennende rassenproeven

Teelt van bataat in Vlaanderen: verkennende rassenproeven

Verkennende rassenproeven zowel onder beschutting als in openlucht.

In het kader van het project 'Teelt van bataat: potentieel voor onze regio?', met de steun van de provincie Oost-Vlaanderen, werden in 2016 twee verkennende proeven aangelegd, zowel onder beschutting als in openlucht. Vijf verschillende rassen van de Franse firma Graines Voltz (Murasaki 29, EvangelineBonita, Orléans, Beauregard) en werden opgenomen in beide proeven.

dinsdag 13 december 2016/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (22195)/Commentaren (0)/
Tags: rassen
Interreg V Vlaanderen-Nederland project: AquaVlan 2

Interreg V Vlaanderen-Nederland project: AquaVlan 2

Op het PCG wordt gewerkt met de Omegabaars in het aquaponicsysteem.

Binnen Aquavlan 2 wordt gewerkt aan de optimalisatie van zowel de maritieme als de zoetwater aquacultuur. De rol van het PCG is het optimaliseren van het concept aquaponics, hiervoor zal nauw samengewerkt worden met Inagro. Op het PCG wordt gewerkt met de Omegabaars in het aquaponicsysteem.

donderdag 10 november 2016/Auteur: PCG glasteam/Aantal keer bekeken (12922)/Commentaren (0)/
Irrigatieleidingen met nieuwe functionaliteiten

Irrigatieleidingen met nieuwe functionaliteiten

Antimicrobiële additieven in micro-irrigatie leidingen verminderen de vorming van een biofilm

In de huidige tijden waarin het klimaat minder voorspelbaar is en het hergebruik van grondstoffen steeds belangrijker wordt, zijn een efficiënt en duurzaam watergebruik, alsook het beperken van plastiekafval, absolute prioriteiten. In Mediterrane regio’s is het waterprobleem zelfs nog een stuk kritischer dan bij ons. Daarom is het gebruik van micro-irrigatiesystemen zeer voordelig, omdat op deze manier het water optimaal benut wordt, in vergelijking met de traditionele irrigatiesystemen. Deze systemen zorgen namelijk voor een water afgifte enkel daar waar de plant het nodig heeft.

woensdag 19 oktober 2016/Auteur: Vandewoestijne Elise/Aantal keer bekeken (21558)/Commentaren (0)/
In Vlaanderen geteelde Yacon wellicht volgend jaar verkrijgbaar

In Vlaanderen geteelde Yacon wellicht volgend jaar verkrijgbaar

Artikel verschenen in Knack Weekend - Bron: Belga

In Vlaanderen geteelde yacon, een Andesknolgewas dat ook als zonnewortel of appelwortel gekend is, zal allicht volgend jaar in de winkelrekken te vinden zijn. Ook de verwerkende industrie heeft interesse in de knol die na blancheren en pasteuriseren knapperig blijft, zo is te horen bij het Provinciaal Proefcentrum voor de Groenteteelt (PCG) in Kruishoutem.

maandag 3 oktober 2016/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (20197)/Commentaren (0)/
Tags: afzet
Bezoekersgids proefveldbezoek innovatieve teelten 2016

Bezoekersgids proefveldbezoek innovatieve teelten 2016

Bezoek aan de teelten bataat, yacon en eetbare bloemen - donderdag 15.09.2016

Op donderdag 15 september 2016 organiseerde we een proefveldbezoek in de innovatieve teelten. Het programma omvatte het bezoeken van de rassen- en demoproeven in de teelt van bataat, yacon en eetbare bloemen.

dinsdag 20 september 2016/Auteur: PCG openluchtteam/Aantal keer bekeken (21289)/Commentaren (0)/
Wat vaker een bloemetje op ons bord?

Wat vaker een bloemetje op ons bord?

In het kader van het PDPO-project 'Eetbare bloemen: sierlijk én smakelijk!'

In het smaak- en consumentenonderzoek eetbare bloemen, uitgevoerd in het smaaklokaal van PCG, werd nagegaan wat de invloed van bloemsoort en teeltmethode is op de acceptatie van de eetbare bloemen door consumenten op het gebied van geur, smakelijkheid, smaak, textuur, uiterlijk en aankoopbereidheid op basis van smaak en uiterlijk.

Twee soorten bloemen werden beoordeeld door 56 consumenten: bernagie en Oost-Indische kers. Beide bloemen werden in openlucht in vollegrond en in de serre zowel in pot als in vollegrond geteeld.

woensdag 14 september 2016/Auteur: PCG smaakteam/Aantal keer bekeken (26892)/Commentaren (0)/
Tags: afzet
Vlamingen zijn dol op de zoete patat. Nu nog de boeren.

Vlamingen zijn dol op de zoete patat. Nu nog de boeren.

In het kader van het project 'Teelt van bataat: potentieel voor onze regio?' met de steun van de provincie Oost-Vlaanderen

Jeroen Meus combineert ze met guacamole. Sofie Dumont serveert ze met geroosterde bloemkool. Ilse D'Hooge verwerkt ze in een groententaart. Zoete aardappels zijn overal. Behalve op de velden van de Vlaamse boeren. En daar moet verandering in komen, vindt hetProefcentrum voor de Groenteteelt Oost-Vlaanderen in Kruishoutem.' Er is veel vraag naar van telers', vertelt Annelien Tack, die onderzoek doet naar openluchtgroenten. 'Maar de resultaten zijn tot nu toe niet zo succesvol. Vandaar dat we op zoek gaan naar manieren om dit gewas hier met succes te telen'.

zondag 21 augustus 2016/Auteur: Tack Annelien/Aantal keer bekeken (21251)/Commentaren (0)/
Tags:
RSS
12
yesmovies